Νίκησε την Μαρσέιγ η Πόρτο και πλησιάζει την πρόκριση

Η Πόρτο επικράτησε της Μαρσέιγ στο Βελοντρόμ και είναι ένα βήμα πριν την πρόκριση στους “16” του Champions League

Η Πόρτο “έφυγε” με την νίκη από την Μασσαλία απέναντι στην Μαρσέιγ με 0-2 και εδραιώθηκε στην 2η θέση με 9 βαθμούς, εκμεταλλευόμενη την ήττα του Ολυμπιακού από την Μάντσεστερ Σίτι με 0-1.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο κινητικοί όμως οι “Δράκοι” ήταν πιο αποτελεσματικοί και με τα γκολ του Σανουσί στο 39′ και του Ολιβέιρα με πέναλτι στο 72′, έδωσαν αυτό το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του Κονσεϊσάο.

Από την άλλη η ομάδα του Βίλας Μπόας βρίσκεται στην τελευταία θέση με μηδέν βαθμούς και θα “κονταροχτυπηθεί” με τους “ερυθρόλευκους” για τη θέση του Europa League.

Η Μαρσέιγ μπήκε λίγο καλύτερα στον αγώνα από την Πόρτο και απείλησε πρώτη στο 12′ με τον Αμαβί που σούταρε από μακρινή απόσταση, όμως η προσπάθειά του πέρασε πολύ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 15′ ο Ζερμέν έκανε μια αδύναμη κεφαλιά, όχι από καλό σημείο, μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν κατάφερναν να απειλήσουν, με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα μεγάλο κενό διάστημα χωρίς τίποτα αξιόλογο.

Μετά από αρκετή ώρα, στο 37ο λεπτό ο Σανουσί σούταρε δυνατά λίγο έξω από περιοχή, αλλά ο Μανταντά, ο οποίος ήταν σε ετοιμότητα έκανε μια εξαιρετική απόκρουση και κράτησε το μηδέν.

Στο 39′ η Πόρτο άνοιξε το σκορ, 1-0 με τον Σανουσί, όπου μετά από εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα της Μαρσέιγ μπερδεύτηκε, ο Νιγηριανός μπακ σούταρε και ο Μανταντά το έβγαλε, όμως ο ίδιος παίκτης πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το αργό τέμπο του παιχνιδιού συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με την πρώτη φάση να γίνεται στο 62′, όταν ο Τοβέν βρέθηκε σε καλό σημείο και έκανε ένα σουτ απευθείας που σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών.

Στο 72′ ο Μπελερέντι κράτησε τον αντίπαλό του μέσα στην περιοχή και υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι, που ανέλαβε και εκτέλεσε εύστοχα ο Σέρτζιο Ολιβέιρα για το 0-2 της Πόρτο.

Στο 82′ ο Μπενεντέτο έγινε αποδέκτης μιας σέντρας, μέσα στην περιοχή, σε θέση βολής αλλά το σουτ που πραγματοποίησε ήταν πολύ κακό και κατέληξε άουτ.

Στο 90+2′ ο Μπενεντέτο έκανε μια κεφαλιά μετά από άλλη μια καλή σέντρα, όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον Μαρτσεσίν. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα.

Κίτρινες: 29′ Μπελερέντι, 36′ Σανσόν, 50′ Καμαρά, 54′ Τοβέν, 58′ Γκρούχιτς, 68′ Κονσεϊσάο, 85′ Πογέτ, 86΄Ολιβέιρα.

Κόκκινες: 67′ Γκρούχιτς, 70′ Μπελερέντι

Μαρσέιγ (Βίλας-Μπόας): Μανταντά, Σάκαϊ, Άλβαρο, Μπελερέντι, Αμαβί, Τοβέν (78′ Ακέ), Καμαρά (60′ Κιζάνς), Ρόνγκιερ, Ενρίκε (59′ Παγέτ), Σανσόν (78′ Ναγκατόμο), Ζερμέν (59′ Μπενεντέτο).

Πόρτο (Κονσεϊσάο): Μαρτσεσίν, Μανάφα, Μπεμπά, Σαρ, Σανουσί, Οτάβιο, Ολιβέιρα (90′ Εντιαγέ), Γκρούχιτς, Κορόνα (78′ Ταρεμί), Λουίς Ντίας (79′ Ναγκατζίμα), Μαρέγκα (79′ Ζοάο Μάριο).