Νίκησε (πρώτα) το κρύο και (μετά) την Ουέσκα η Μπέτις

Με δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι έφυγε με το διπλό από τη Βασκωνία

Υπό τις αντίξοες συνθήκες λόγω του πολικού ψύχους που πλήττει το τελευταίο διάστημα ολόκληρη την Ισπανία, η Μπέτις κατάφερε να νικήσει με 2-0 την Ουέσκα στο “Ελ Αλκοράζ” για τη 18η αγωνιστική της La Liga, πανηγυρίζοντας το πρώτο της τρίποντο μέσα στο 2021.

Με αρκετή ισορροπία και χωρίς μεγάλες ευκαιρίες πέρασε το πρώτο εικοσάλεπτο του ματς με τους φιλοξενούμενους να είναι σχετικά πιο δραστήριοι και να κυνηγούν με περισσότερες αξιώσεις το γκολ. Στο 20′ οι παίκτες της Μπέτις διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε χέρι του Ραμίρεθ, ωστόσο μετά τον έλεγχο του VAR από τον διαιτητή, το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Λορέν εξαπέλυσε ένα σουτ, το οποίο σταμάτησε στα σώματα των αμυνομένων της Ουέσκα και έτσι ο κίνδυνος απομακρύνθηκε, ενώ στο 38′ ο ίδιος παίκτης με κοντινή προβολή δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα προς τα αντίπαλα δίχτυα, χάνοντας φοβερή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια, ύστερα από ένα μέτριο αγωνιστικό θέαμα σε συνθήκες… κατάψυξης λόγω του πολικού ψύχους.

Παρόμοια με την εικόνα του πρώτου μέρους ήταν αυτή του δευτέρου με τους Βάσκους να παρουσιάζονται στην επανάληψη βελτιωμένοι και να χάσουν στο 57′ μια καλή φάση με πρωταγωνιστή τον Βιθέντε.

Με τη συνέχεια να μην είναι η καλύτερη δυνατή και όλα να δείχνουν πως Ουέσκα και Μπέτις να μοιραζόντουσαν από έναν βαθμό, οι “πράσινοι” με σκόρερ τον Μαντί στο 78′ πέρασαν σε θέση οδηγού, αποκτώντας πια δυνατό πλεονέκτημα για τη νίκη στη Βασκωνία.

Ακόμα και αν οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν στο 82′ λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας που αντίκρισε ο Ακουόκου, η ομάδα του Πελεγκρίνι βρήκε για δεύτερη φορά το στόχο με τον Σανάμπρια στις καθυστερήσεις να σκοράρει και να διαμορφώνει το τελικό 2-0 υπέρ των Ανδαλουσιάνων.

Σκόρερ: Μαντί (78′), Σανάμπρια (90’+4′)

Κίτρινες: Ακουόκου (51′, 82′), Οντιβέρος (56′), Ινσούα (85′)

Κόκκινες: Ακουόκου (82′)

Ουέσκα (Μιγκέλ Σάντσεθ Μουνιόθ, 4-4-2): Φερνάντεθ, Λόπεθ (Γκαρσία 52′), Ινσούα, Σιόβας, Γκαλάν, Οντιβέρος, Ρίκο (Σεοάνε 72′), Μοσκέρα (Οκαζάκι 80′), Φερέιρο (Πουλίδο 52′), Ραμίρεθ (Γκόμεζ 72′) και Βιθέντε.

Μπέτις (Μανουέλ Πελεγκρίνι, 4-2-3-1): Μπράβο, Μιράντα, Ρουίθ, Μαντί, Έμερσον, Ακουόκου, Κανάλες (Σίντνεϊ 82′), Γκαρσία (Ρόντρι 80′), Λέιβα (Χουάνμι 79′), Φεκίρ και Λορέν (Σανάμπρια 69′).