Νίκησε τον μαχητικό Αστέρα με δυσκολία η Ά.Ε.Κ.

Δυσκολεύτηκε πολύ αλλά εντέλει τα κατάφερε η Ά.Ε.Κ. απέναντι σε έναν πολύ δυνατό Αστέρα Τρίπολης παίρνοντας την νίκη με 2-1. Σωτήρια επέμβαση του Τσιντώτα που κράτησε στο τέλος το σκορ!

Ο Αστέρας Τρίπολης φάνηκε να αφήνει πίσω του το τραγικό παιχνίδι της Κυριακής απέναντι στον Ολυμπιακό κι έπαιξε με πάθος απέναντι στην Ά.Ε.Κ. Μάλιστα οι Αρκάδες ήταν και ανώτεροι στα μεγαλύτερα σημεία της αναμέτρησης.

Η Α.Ε.Κ. ευτύχησε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με το καλημέρα. Ο Ματρικάρντι φάνηκε να τραβάει τον Ολιβέιρα από την φανέλα μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι και στην συνέχεια υπό εξέταση του να καταλογίζει πέναλτι υπέρ του Δικεφάλου.

Την εκτέλεση ανέλαβε στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης ο αρχηγός της Ένωσης, Πέτρος Μάνταλος, όπου και ευστόχησε στέλνοντας τον Παπαδόπουλο στην απέναντι γωνία.

Στην συνέχεια της αναμέτρησης και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι μες τον αγωνιστικό χώρο. Διατήρησαν τον έλεγχο της μπάλας κλείνοντας τους γηπεδούχους στα καρέ τους.

Την υπεροχή τους αυτή όμως δεν μπόρεσαν να την εκμεταλλευτούν οι παίκτες του Αστέρα, σημειώνοντας ελάχιστες αξιοσημείωτες φάσεις προς την εστία του Μπάρκα.

Η Ά.Ε.Κ. έκανε δύο τέρματα της με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, μόλις στα 45 πρώτα δευτερόλεπτα. Εξαρετική μπαλιά του Κρίστισιτς με το εξωτερικό στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο Παουλίνιο πήρε ένα κοντρόλ και έκανε το παράλληλο γύρισμα, με τον Λιβάγια να σκοράρει εξ επαφής.

Στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης ο Λουίς Φερνάβτεθ κουβάλησε την μπάλα, άδειασε δύο αμυντικούς της Ά.Ε.Κ. και με δυνατό ευθύβολο σουτ μες την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας σε 2-1.

Τρομερή επέμβαση του νεοεισελθόντα Τσιντώτα κρατώντας το 2-1 υπερ της ομάδας του. Η σέντρα του Βλάχου από τα δεξιά έφτασε στο κεφάλι του Λουίς Φερναντέθ με τον Ισπανό επιθετικό να φτάνει κοντά στο δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Πλέον η Ά.Ε.Κ. βρίσκεται στην τρίτη θέση με 27 βαθμούς στο σύνολο ενώ ο Αστέρας Τρίπολης συνεχίζει να βρίσκεται στην 12η με μόλις 12 βαθμούς στο σύνολο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ά.Ε.Κ.(Μάσιμο Καριέρα): Μπάρκας(82′ Τσιντώτας), Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Παουλίνιο, Γαλανόπουλος(56′ Σιμόες), Κρίστισιτς, Λόπες(68′ Βέρντε), Μάνταλος, Λιβάγια, Ολιβέιρα.

Αστέρας Τρίπολης(Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ορτέγκα, Ματρικάρντι, Σουάρεθ, Βαλιέντε, Μουνάφο(77′ Ιγκλέσιας), Μπόρχα Φερνάντεθ(56′ Σίτο), Λουίς Φερνάντεθ, Μαρκ Φερνάντεθ(67′ Βλάχος), Μπαράλες.

Κίτρινες κάρτες: Κρίστιτσιτς(55′)/Λ. Φερνάντεθ(14′), Βλάχος(90′)