Νίκησε τον ΟΦΗ ο Ολυμπιακός με Χασάν εκτελεστή και το “σήκωσε” και επίσημα

Τη νίκη με 2-1 πήρε ο Ολυμπιακός επί του ΟΦΗ για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ και κατέκτησε και επίσημα το 45ο του πρωτάθλημα.

Το απόλυτο στα πλέι οφ έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε και τον ΟΦΗ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και κατέκτησε μαθηματικά το πρωτάθλημα. Καθώς, ύστερα από την ήττα του ΠΑΟΚ από την ΑΕΚ νωρίτερα, φέρνει τη διαφορά στους 22 βαθμούς και με 5 αγωνιστικές να απομένουν, οι Θεσσαλονικείς ακόμη και αν πάρουν πίσω τους 7 βαθμούς που αφαιρέθηκαν δεν μπορούν να περάσουν μπροστά.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καλή απόδοση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δημιούργησαν ευκαιρίες, προηγήθηκαν και παρόλο που ο ΟΦΗ ισοφάρισε, τελικά έφτασαν στη νίκη.

Σκόρερ για τους Πειραιώτες, ο Αχμέντ Χασάν στο 27’ και στο 82’. Για τον ΟΦΗ σκόραρε ο Βαγιεμπά Σακόρ στο 45’+1’. Ενώ στο 80’ ο Βαλμπουενά αστόχησε σε πέναλτι.

Το ματς:

Με το ίδιο σχήμα, 4-3-3, αλλά πολλά διαφορετικά πρόσωπα παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Αλέν ήταν στο τέρμα, Γκασπάρ και Τσιμίκας στα άκρα της άμυνας, Μπα, Σισέ στόπερ, Καφού, Καμαρά, Γκιλιέρμε στον άξονα, Μασούρας, Φορτούνης μεσοεπιθετικούς και ο Χασάν στην κορυφή. Από την άλλη, ο ΟΦΗ παρατάχθηκε με 5-4-1.

Στο 12’ ο Χασάν έκανε σουτ μέσα στην περιοχή, με τη μπάλα να περνά άουτ.

Την ίδια κατάληξη είχε στο 16’ το φάουλ του Ναμπί λίγο έξω από την περιοχή, από πλευράς ΟΦΗ.

Στο 18’ ο Φορτούνης μετά από προσποίηση, σούταρε με τον Σωτηρίου να μπλοκάρει.

Στο 27’ ήρθε το γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης άνοιξε πολύ ωραία στον Γκασπάρ, αυτός σέντραρε για τον Χασάν, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ έφτασε στην ισοφάριση. Μετά από επίθεση από αριστερά, ο ο Κοροβέσης έδωσε στον Σακόρ, ο οποίος εκτέλεσε με το αριστερό μέσα από την περιοχή κάνοντας το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, πέρασαν στο ματς οι Βαλμπουενά και Ελαμπντελαουί στη θέση των Μασούρα και Τσιμίκα. Ο Νορβηγός έπαιξε ως δεξί μπακ, με τον Γκασπάρ να περνά αριστερά. Στο 57’ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και ο Ελ Αραμπί αντί του Καφού, με τη διάταξη να γυρνά σε 4-4-2, με Καμαρά, Γκιλιέρμε στον άξονα, Βαλμπουενά και Φορτούνης στα πλάγια και οι Ελ Αραμπί-Χασάν στην επίθεση.

Στο 59’ ο Βαλμπουενά έβγαλε σέντρα για τον Σισέ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ενώ στο 64’ ξανά ύστερα από γύρισμα του Βαλμπουενά στον Καμαρά, δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα.

Στο 65’ ο Φιγκεϊρέδο σούταρε από πλάγια, αλλά μπλόκαρε ο Αλέν.

Στο 68’ ο Γκιλιέρμε σούταρε από το ημικύκλιο αλλά το σουτ ήταν άστοχο.

Στο 79’ ο Βαλμπουενά έβγαλε σέντρα από αριστερά, ο Βίκτορ ανέτρεψε τον Ελαμπντελαουί και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Βαλμπουενά στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι.

Δύο λεπτά μετά, ο Φορτούνης έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Ελ Αραμπί, αυτός «ζύγισε» το σουτ, αλλά νικήθηκε από τον Σωτηρίου.

Στο 82’ τελικά, ήρθε και το δεύτερο γκολ. Ο Ελαμπντελαουί έβγαλε πολύ ωραία σέντρα από δεξιά και ο Χασάν με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα για το 2-1.

Στο 85’ ο Καμαρά μπήκε από δεξιά, αλλά ενώ είχε την επιλογή να δώσει στον αμαρκάριστο Ελ Αραμπί, προσπάθησε ανεπιτυχώς να περάσει τον Σωτηρίου.