Νικητές από την Λιβαδειά οι Αρκάδες

Λεβαδειακός και Αστέρας Τρίπολης ήρθαν αντιμέτωποι στην Λιβαδειά για την 12η αγωνιστική, με την ομάδα της Αρκαδίας να παίρνει την νίκη με 0-2.

Πρώτη εκτός έδρας νίκη για τον Αστέρας που πέτυχε την δεύτερη σερί νίκη του. Τα τέρματα των νικητών πέτυχαν οι Τόνσο και Φερνάντες.

Οι ευκαιρίες ήταν για τον Αστέρα, αφού ο Λεβαδειακός φάνηκε κυρίως στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 9’, ο Ιγκλέσιας βρέθηκε στην περιοχή και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω και ένα λεπτό αργότερα (10’), ο Στανόγιεβιτς προσπάθησε να απειλήσει με στατική φάση, όμως το σουτ κατέληξε στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου.

Στο 25’, ο Μανιάς, ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή, είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους, αλλά το σουτ κατέληξε άουτ.

Στο 27’, ο Στανόγιεβιτς επιχείρησε το σουτ λιγο έξω από την περιοχή, αλλά κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.

Στο 35’, ο Καλτσάς μετά τις κόντρες, κέρδισε την μπάλα, κάνοντας το σουτ, με τον Μπάσιτς να στέλνει την μπάλα κόρνερ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με το 0-0 να παραμένει.

Οι ευκαιρίες ήταν λιγοστές στο δεύτερο μέρος, αλλά η ομάδα της Αρκαδίας, με το σουτ του Τόνσο εκτός περιοχής, πήρε το προβάδισμα στο 64’, για το 0-1.

Στο 71’, ο Βήχος απείλησε την αντίπαλη εστία, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Παπαδόπουλου.

Την νίκη για τον Αστέρα κλείδωσε ο Φερνάντεζ στο 90’, κάνοντας το σουτ στην περιοχή.

Οι αλλαγές, που έκανε ο Σανίνο, δεν ήταν αρκετές να ισοφαρίσουν όταν ήταν ακόμα στο 0-1, παραμένοντας στην πρό-τελευταία θέση με 7 βαθμούς. Ο Αστέρας, μετά την νίκη του, έφτασε τους 12 βαθμούς και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη.

Κίτρινες: Σαβαντογκό 45+2’, Καραχάλιος 69’ – Κότσιρας 20’, Καλτσάς 55’, Βαλιέντε 77’

Κόκκινες: Σαβαντογκό 50’

Λεβαδειακός: Μπάσιτς, Χατζηλάμπρος (Βήχος 55’), Καραχάλιος, Μαρκόφσκι, Νανγκίς (Μητρόπουλος 72’), Όμο, Παντελιάδης, Σαβαντογκό, Στανόγιεβιτς (Ιαννίδης 77’), Τσαμπούρης, Ζησόπουλος

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Ιγκλέσιας (Τσιλιανίδης 58’), Καλτσάς (Φερνάντες 81’), Κυριακόπουλος, Κώτσιρας, Μανιάς, Μουνάφο, Πασαλίδης, Τόνσο (Μαρτίνεζ 90+2’), Τριανταφυλλόπουλος, Βαλιέντε