Νικητής στο ΣΕΦ ο Παναθηναϊκός

Νικητής ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι των “αιωνίων” στο ΣΕΦ για την Ευρωλίγκα.

Τη νίκη με 77-88 πήρε ο Παναθηναϊκός επί του Ολυμπιακού στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι “πράσινοι” βρέθηκαν σε καλή μέρα στην άμυνα, αλλά και στα ριμπάουντ, “κλείνοντας” το δρόμο στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Έτσι, οι “ερυθρόλευκοι” πέφτουν στο 11-13, βλέποντας την οκτάδα να απομακρύνεται, έχοντας μόνο μαθηματικές ελπίδες. Από την άλλη, το “τριφύλλι” έφτασαν στο 9-14.

Για την ομάδα του Όντετ Κάτας, κορυφαίοι ήταν οι Σαντ-Ρος με 20 πόντους και Μποχωρίδης με 15. Για τους “ερυθρόλευκους” διασώθηκε ο ΜακΚίσικ με 20 πόντους.

Το ματς

Κακές επιλογές και αμυντικά κενά από τον Ολυμπιακό επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να βρεθούν στο 6ο λεπτό στο +10 (7-17). Παρά την χαμένη μάχη των ριμπάουντ, με 4-11 στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός κατάφερε βασιζόμενος στο περιφερειακό του σουτ να μειώσει στον πόντο, 18-19, στο 9’ που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Οι «πράσινοι» διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα, 28-29 στο 15’, ενώ εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους από τη γραμμή των βολών, αλλά και την υπεροχή τους στα ριμπάουντ αύξησαν τις αποστάσεις στους 8 πόντους με 30-38 στο 18’. Οι «ερυθρόλευκοι», όμως, αντέδρασαν. Πίεσαν στην άμυνα και με πρωταγωνιστή τον Σακίλ ΜακΚίσικ μείωσαν στους 3, με 35-38 με την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.

Η έλλειψη δημιουργίας του Ολυμπιακού, τα λάθη του και η περιφερειακή ευστοχία του Παναθηναϊκού είχαν ως αποτέλεσμα να ανακτήσουν οι φιλοξενούμενοι τον απόλυτο έλεγχο (44-57 στο 27’). Με πρωταγωνιστές τους Σακίλ ΜακΚίσικ και Χασάν Μάρτιν η ομάδα μας έτρεξε ένα σερί 10-0 (54-59 στο 29’), ενώ στο 32’ μείωσε στο καλάθι δια χειρός Γιαννούλη Λαρεντζάκη με 59-61, με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ωστόσο, αβίαστα λάθη και χαμένα ριμπάουντ επέτρεψαν στους «πράσινους» να τρέξουν ένα σερί 7-0 (59-68) σε λιγότερο από ένα λεπτό. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε για ένα ακόμη ανατροπή και μείωσε σε 72-77 στο 38’, όμως, ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την σαρωτική υπεροχή του στα ριμπάουντ (19-38), βρήκε λύσεις δια χειρός Γουάιτ, Μήτογλου και Σαντ Ρός και έφτασε με άνεση στη νίκη, με το τελικό σκορ να είναι 77-88.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 35-38, 54-61, 77-88

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 6 (3/9 σουτ), Λαρεντζάκης 2, Σπανούλης 4 (1/6 σουτ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Σλούκας 9 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/1 βολή, 6 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτιν 11 (5/6 δίποντα, 1/3 βολές), Πρίντεζης 8 (0/3 τρίποντα), Ζαν Σαρλ 5 (1), Τζένκινς 5 (1), Έλις 7 (3/3 δίποντα, 1/1 βολή), ΜακΚίσικ 20 (2/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ)

Παναθηναίκός (Κάτας): Μακ, Παπαγιάννης 8 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 15 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 5 (1/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Κασελάκης 3 (1), Φόστερ (0/3 σουτ), Γουάιτ 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπεντίλ 10 (5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 20 (2/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές)