Νικήτρια η Ντόρτμουντ-Γλίτωσε η Μπάγερν

Την ήττα γλίτωσε η Μπάγερν από την Φράιμπουργκ, ενώ η Ντόρτμουντ κέρδισε τη Βόλφσμπουργκ. Η Φορτούνα Ντίσελντορφ «ισοπέδωσε» τη Γκλάντμπαχ, ενώ νικήτρια αναδείχθηκε η Βέρντερ Βρέμης απέναντι στη Μάιντς, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Bundensliga.

ΦράιμπουργκΜπάγερν

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν η Φράιμπουργκ και η Μπάγερν, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1.

Με το… καλησπέρα, μόλις στο 3ο λεπτό ο Χόιλερ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Ο Λεβαντόφσκι στο 22’ μετά από πάσα του Γκορέτσκα σκόραρε και έφερε το ματς στα ίσα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 και… γλιτώνοντας τη Μπάγερν από την ήττα.

ΝτόρτμουντΒόλφσμπουργκ

Τη Βόλφσμπουργκ νίκησε η Ντόρτμουντ με 2-0 και βρίσκεται πλέον στην κορυφή του γερμανικού πρωταθλήματος με 63 βαθμούς, αφήνοντας πίσω της τη Μπάγερν δυο βαθμούς διαφορά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Αλκάθερ, ο οποίος πέτυχε τα δυο γκολ της ομάδας του Φαβρ, στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Αξιοσημείωτο είναι πως οι οπαδοί της Ντόρτμουντ σήκωσαν ένα πολύ όμορφο κορεό στο οποίο απεικονίζεται ένα παιδάκι με τον πατέρα του, ντυμένοι στα χρώματα της ομάδας και από κάτω έγραφε: «Σαν παιδί ερχόμουν στο γήπεδο με τον πατέρα μου κι αυτός επίσης μικρός ερχόταν με τον δικό του».

Ο Αλκάθερ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0, ενώ τρία λεπτά αργότερα σκόραρε ξανά, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη με το τελικό 2-0.

Φορτούνα ΝτίσελντορφΓκλάντμπαχ

Με 3-1 η Φορτούνα κυριάρχησε επί της Γκλάντμπαχ.

Η Γκλάντμπαχ με 47 βαθμούς παρέμεινε στην τέταρτη θέση, πίσω από τη Λειψία, ενώ η Φορτούνα με 34 βαθμούς βρίσκεται στην ενδέκατη θέση.

Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» από νωρίς το ματς. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Χένινγκς έδωσε το προβάδισμα στην Φορτούνα.

Έξι λεπτά αργότερα ο Στόιγκερ σκόραρε και έκανε το 2-0. Δεν έμειναν όμως εκεί και στο 16’ ο Χένινγκς νίκησε τον Ζομερ και έγραψε τo 3-0.

Ο Ζακαριά μείωσε σε 3-1 στο 83, αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει το αποτέλεσμα του αγώνα.

ΝυρεμβέργηΆουγκσμπουργκ

Η Νυρεμβέργη επικράτησε κόντρα στην Άουγκσμπουργκ με 3-0.

Παρά τη νίκη της η Νυρεμβέργη παραμένει στην προτελευταία θέση του γερμανικού πρωταθλήματος με μόλις 16 βαθμούς.

Ο Ισάκ στο 52ο λεπτό, μετά από πάσα του Κερκ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε το 1-0.

Ο Περέιρα στο 88’ σκόραρε, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λόουεν έκανε το τελικό 3-0.

Βέρντερ ΒρέμηςΜάιντς

Νικήτρια αναδείχθηκε η Βέρντερ Βρέμης απέναντι στη Μάιντς με 3-1.
Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ρασίκα, έπειτα από ασίστ του Κρούζε, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Ο Κρούζε στο 36’ σκόραρε πετυχαίνοντας το 2-0.

Ο Κουέισον στο 52’ μείωσε σε 2-1 μετά από πάσα του Μποέτιους. Ο Κρούζε όμως στο 63’ νίκησε τον Μίλερ και έγραψε το τελικό 3-1.