Νικήτρια η Ρέιντζερς στο Σέλτικ Παρκ μετά από 8 χρόνια!

Η Ρέιντζερς επικράτησε της Σέλτικ με 1-2 στο Σέλτικ Παρκ, για την 20η αγωνιστική της Scottish Premiership.

Η ομάδα της Γλασκώβης κατάφερε να ξορκίσει την κατάρα του εκτός έδρας ντέρμπι, παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη σε ένα εκπληκτικό ματς.

Στο 32′ ο Κάτιτς τράβηξε παρατεταμένα την φανέλα του Τζουλιέν μες στην περιοχή και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι για την Σέλτικ. Ο Κρίστι το εκτέλεσε και ο ΜακΓκρέγκορ απέκρουσε.

Στο 37′ η Ρέιντζερς έκανε το 0-1 με τον Κεντ να κάνει ένα εκπληκτικό σουτ εξ’επαφής μέσα από την περιοχή.

Ύστερα από 4 λεπτά, στο 42′, ο ΜακΓκρέγκορ εξαπέλυσε ένα μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Έντουαρντ και με αρκετή δόση τύχης ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 56′ ο Μπάρισιτς με σέντρα από κόρνερ, βρήκε τον Κάτιτς, μες στην περιοχή και εκείνος με κεφαλιά ακριβείας έκανε το 1-2.

Με αυτή τη νίκη η Ρέιντζερς βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας με 50 βαθμούς, ενώ η Σέλτικ παρέμεινε στην 1η θέση με 52 βαθμούς.

Κίτρινες: Μπράουν, Κρίστι, Μπόμπο – Κάτιτς, Καμαρά, Μπάρισιτς, Μορέλος

Κόκκινες: Μορέλος

Σέλτικ: Φόρστερ, Τζουλιέν, Μπράουν, Κρίστι (Γκρίφιθς 81′), Τζόνστον (Μπίτον 68′), Έντουαρντ, Μπόμπο, Φρίμονγκ, Άιερ, ΜακΓκρέγκορ, Φόρεστ (Εντσάμ 68′), Φόρστερ

Ρέιντζερς: ΜακΓκρέγκορ, Ταβερνιέ, Γκόλντσον, Τζακ, Ντέιβις (Έντμουντσον 90+2′), Κεντ, Αρίμπο, Καμαρά (Άρφιλντ 81′), Κάτιτς, Μορέλος, Μπάρισιτς