Το τελευταίο λονδρέζικο ντέρμπι της δεκαετίας στην Τσέλσι

Για την 20η αγωνιστική της Premier League, η Τσέλσι πήρε το λονδρέζικο ντέρμπι στο Emirates Stadium κόντρα στην Άρσεναλ με ανατροπή και 2-1.

Πολύ πειστική εμφάνιση από τους “Κανονιέρηδες” που έμειναν όμως στο τέλος με άδεια χέρια, λόγω και της χαμηλής αυτοπεποίθησης που τους διακατέχει φέτος. Οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν καλή εμφάνιση, μπορεί να είχαν την κατοχή της μπάλας στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν εύκολα την εστία του Λένο.

Φάση που θα συζητηθεί είναι το εάν ο Ζορζίνιο θα έπρεπε να έχει αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα, λίγο πριν ισοφαρίσει. Τέταρτη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα σε όλες τις διοργανώσεις για την Άρσεναλ, κάτι που είχε να συμβεί από τον Δεκέμβριο του 1959, ενώ αυτό ήταν το πέμπτο “διπλό” της Τσέλσι στο συγκεκριμένο γήπεδο επί Premier League, κάτι που τη φέρνει πρώτη σε αυτή τη κατηγορία.

Η Τσέλσι πήρε σημαντική ανάσα στη μάχη της τετράδας μένοντας στη 4η θέση με 35 βαθμούς και απόσταση 4 βαθμών από την 5η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Από την άλλη, η Άρσεναλ κατρακύλησε στην 12η θέση με 24 βαθμούς και ισοβαθμία με την 13η Μπέρνλι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και δίκαια προηγήθηκαν. Οι παίκτες του Λάμπαρντ, επηρεασμένοι από τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα, ήταν «μουδιασμένοι» και έκαναν αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα (3 κίτρινες κάρτες σε 4 λεπτά), δείγμα του εκνευρισμού. Με την είσοδο όμως του Ζορζίνιο και την αλλαγή του συστήματος σε 4-2-3-1, η Τσέλσι πήρε κάπως τον έλεγχο του αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, χωρίς να απειλήσει.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία ήταν για τους φιλοξενούμενους με τον Μάουντ να σουτάρει μετά από πάσα του Γουίλιαν στο 11’. Ο Λένο απέκρουσε και οι αμυντικοί απομάκρυναν.

Ο Ομπαμεγιάνγκ άνοιξε το σκορ στο Λονδρέζικο ντέρμπι στο 13’. Ο Τσέιμπερς πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Οζίλ από κόρνερ, ο Ομπαμεγιάνγκ ήταν αμαρκάριστος και από κοντά με κεφαλιά, σκόραρε. Ευθύνη του Έμερσον που άφησε ανενόχλητο τον Γκαμπονέζο επιθετικό να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Δύο ευκαιρίες είχαν οι “Κανονιέρηδες” στο 18’ και στο 25’. Πρώτα, ο Λακαζέτ απείλησε και ο Καντέ πρόλαβε να κόψει το σουτ του, ενώ ο ίδιος παίκτης προσπάθησε να βρει τον Νέλσον με παράλληλη πάσα τον Νέλσον αλλά ο Κέπα πρόλαβε να μαζέψει.

Από στημένη μπάλα στο 38’, οι “Μπλε” δημιούργησαν ευκαιρία αλλά ο Ζούμα δεν πρόλαβε την μπάλα που είδε να περνάει από μπροστά του.

Ο Ομπαμεγιάνγκ στο 43’ βρήκε το πλαϊνό δίχτυ του τέρματος του Κέπα, μετά από δυνατό σουτ στην άκρη της περιοχής.

Η Τσέλσι πήρε τον έλεγχο στο δεύτερο 45λεπτο, αλλά δύσκολα δημιουργούσε ευκαιρίες. Χρειάστηκε το μοιραίο λάθος του Λένο, που ουσιαστικά χάρισε την ισοφάριση στους “Μπλε” και στην προσπάθεια τους οι γηπεδούχοι να πάρουν πάλι προβάδισμα, άφησαν πολλούς χώρους. Σε λίγα λεπτά, ήρθε και το δεύτερο γκολ της ομάδας του Λάμπαρντ από αντεπίθεση.

Πρώτοι απείλησαν και στο δεύτερο μέρος, οι “Μπλε” με τον Καντέ να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά δεν βρήκε στόχο στο 48’. Ο Έιμπραχαμ προσπάθησε να βάλει το πόδι του, δίχως επιτυχία.

Διπλή ευκαιρία στο 66’ για τους φιλοξενούμενους. Ο Έιμπραχαμ καθυστέρησε να σουτάρει και τον πρόλαβε ο Λουίζ από την καταπληκτική πάσα του Λάμπτεϊ. Στη συνέχεια, η κεφαλιά του Αθπλικουέτα πέρασε πάνω από την εστία του Λένο.

Ο Έιμπραχαμ απείλησε ξανά τον Λένο με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μάουντ αλλά ο Γερμανός κίπερ είδε τη μπάλα να έρχεται στην αγκαλιά του στο 75’.

Η σημαντικότερη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου χάθηκε από τον Γουίλοκ που μετά από αντεπίθεση στο 78’, βρήκε χώρο στο ύψος της περιοχής, αλλά το σουτ του πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κέπα.

Τραγικό λάθος του Λένο στο 83’, που έφερε την ισοφάριση από τον Ζορζίνιο. Η εκτέλεση φάουλ έπιασε «απροετοίμαστο» τον Λένο που δεν βρήκε τη μπάλα με τη μπουνιά του και ο Ζορζίνιο σε κενή εστία, σκόραρε (1-1).

Ο Έιμπραχαμ τιμώρησε στην αντεπίθεση την Άρσεναλ, δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ο ίδιος ξεκίνησε την αντεπίθεση, έκανε κακή προωθημένη πάσα προς τον Γουίλιαν, αλλά κατάφερε να βρει τον Άγγλο επιθετικό στην μικρή περιοχή και αυτός σκόραρε (1-2).

Ο Έιμπραχαμ απείλησε για ακόμη μία φορά τον Λένο που βρήκε ξανά χώρο, αλλά το σουτ του στο 90+3’ να περνάει ψηλά άουτ.

Οι συνθεσεις των ομάδων:

Άρσεναλ (Αρτέτα): Λένο, Σάκα, Λουίζ, Τσέιμπερς (23’ Μουστάφι), Μάιτλαντ-Νάιλς, Τορέιρα, Γκεντουζί, Ομπαμεγιάνγκ, Οζίλ (75’ Γουίλοκ), Νέλσον (86’ Πεπέ), Λακαζέτ

Τσέλσι (Λάμπαρντ): Κέπα, Τομόρι (59’ Λάμπτεϊ), Ζούμα, Ρούντιγκερ, Έμερσον (34’ Ζορζίνιο), Κόβασιτς (70’ Χάντσον-Οντόι), Καντέ, Αθπλικουέτα, Μάουντ, Γουίλιαν, Έιμπραχαμ

Κίτρινες: Γκεντουζί (10’), Μάουντ (30’), Καντέ (30’), Ρούντιγκερ (34’), Λουίζ (47’), Ζορζίνιο (55’), Τορέιρα (73’), Λακαζέτ (76’), Μάιτλαντ-Νάιλς (90+1’)