Νικήτρια της Βαρκελώνης η Μπάρτσα, νίκη και για την Θέλτα

Θέλτα και Μπαρτσελόνα πήραν την εκτός έδρας νίκη απέναντι σε Βιγιαρεάλ και Εσπανιόλ, αντίστοιχα, για την 15η αγωνιστική της La Liga.

Βιγιαρεάλ-Θέλτα 2-3

Η Βιγιαρεάλ φιλοξένησε την Θέλτα στο Εστάντιο ντε λα Κεράμικα και παραλίγο να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά ηττήθηκε με 2-3.

Η Θέλτα στάθηκε καλύτερα στο γηπέδο, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες. Το γκολ, για τους φιλοξενούμενους, ήρθε στο 44’ με τον Μέντεζ, ο οποίος πήρε την πάσα από τον Άσπας, κάνοντας το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος, πολύ γρήγορα, η Θέλτα έκανε το 0-3 και φάνηκε να «καθαρίζει» το ματς. Ο Γιοκουσλού στο 49’ και ο Γκόμες στο 51’ δέχτηκαν την ασίστ από τον Μέντεζ, για το 0-3 των φιλοξενούμενων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Βιγιαρεάλ ξαναμπήκε στο παιχνίδι με δύο γκολ του Μπάκα στο 83’ και το 87’. Ωστόσο, παρά τα επτά λεπτά των καθυστερήσεων, δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, με το 2-3 να μένει ως το τέλος της αναμέτρησης.

Εσπανιόλ-Μπαρτσελόνα 0-4

Στο στάδιο Κορνέλλα Ελ-Πρατ, η Εσπανιόλ υποδέχτηκε την Μπαρτσελόνα για το ντέρμπι της Βαρκελώνης και ηττήθηκε με 0-4.

Η κατοχή της μπάλας ήταν υπέρ της Μπαρτσελόνα κάτι που μεταφράστηκε σε γκολ στο 17’. Ο Μέσι σημείωσε το γκολ, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία. Οι «Μπλαουγκράνα» ανέβασαν κι άλλο τον ρυθμό και, πριν συμπληρωθεί το μισάωρο (26’), ο Ντεμπελέ έκανε δύο τα τέρματα, μετά την ασίστ του Μέσι. Στο 45’, ο Σουάρες έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, στέλνονταςτην μπάλα στην δεξιά γωνία του τέρματος, για το 0-3.

Στο δεύτερο μέρος, η Μπαρτσελόνα «χαλάρωσε» τους ρυθμούς της και δημιουργώντας ελάχιστες ευκαιρίες. Ο Μέσι νίκησε τον τερματοφύλακα στο 65’, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, για το 0-4, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Ο Ντουάρτε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 74’, αλλά ο διαιτητής μετά την χρήση του VAR το ακύρωσε ως οφσάιντ. Καμία σημαντική ευκαίρια δεν έγινε μέχρι το τέλος του αγώνα και το 0-4 έμεινε μέχρι το τέλος.