Νταμπλούχος Γερμανίας η ασταμάτητη Μπάγερν Μονάχου

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε στον τελικό του Κυπέλλου την Λεβερκούζεν (2-4) και αναδείχθηκε Νταμπλούχος Γερμανίας.

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Μπάγερ Λεβερκούζεν με 2-4 στο Ολύμπιασταντιον, για τον τελικό Κυπέλλου Γερμανίας.

Μετά την κατάκτηση του 30ου πρωταθλήματος, οι Βαυαροί σήκωσαν και το 20ο κύπελλο στην ιστορία τους.

Η ομάδα του Χάνσι Φλικ “καθάρισε” από το πρώτο ημίχρονο τις “ασπιρίνες”, πανηγύριζοντας το δεύτερο σερί νταμπλ.

Τα γκολ για την Μπάγερν τα πέτυχαν οι Αλάμπα (16′), Γκνάμπρι (24′) και Λεβαντόφσκι (59′, 89′), ενώ για την Λεβερκούζεν οι Μπέντερ (63′) και Χάβερτζ (90+5′).

Με την αρχή της αναμέτρησης, αμφότερες οι ομάδες μπήκαν δυνατά, όπως αναμενόταν διότι πρόκειται για τελικό.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από τους (τυπικά) φιλοξενούμενους στο 10′, με τον Γκορέτζκα να βρίσκει πολύ ωραία τον Κομάν και ο Γάλλος να πλασάρει πάνω στον Χραντέσκι.

Μετά από 5 λεπτά, οι Βαυαροί κέρδισαν φάουλ σε πολύ καλό σημείο και ο Αλάμπα με μια εξαιρετική απευθείας εκτέλεση έκανε το 0-1.

Η ομάδα του Χάνσι Φλικ είχε αποκτήσει πλέον τον έλεγχο του αγώνα, δημιουργώντας αρκετές προυποθέσεις για το δεύτερο γκολ.

Στο 24′ ο Κίμιχ με φοβερή κάθετη πάσα βρήκε τον Γκνάμπρι, που με υποδειγματικό πλασέ νίκησε τον Χραντέσκι και έκανε το 0-2.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφερναν να βγάλουν κάποια αντίδραση και να γίνουν απειλητικοί, κάτι το οποίο απλοποιούσε αρκετά την βραδιά της Μπάγερν, με την λήξη του ημιχρόνου να την βρίσκει με το προβάδισμα των 2 τερμάτων.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο ρυθμός ήταν πιο χαμηλός σε σχέση με του πρώτου, με την Λεβερκούζεν να σημειώνει την πρώτη της καλή στιγμή στο 57′, όταν ο Ντιαμπί γύρισε τη μπάλα μέσα στην αντίπαλη περιοχή αλλά ο Φόλαντ δεν κατάφερε να βρει την μπάλα.

Έπειτα από τρία λεπτά, ο Νόιερ με ένα φοβερό βολέ βρήκε τον Λεβαντόφσκι που μακριά από την περιοχή σούταρε δυνατά, η μπάλα έφυγε από τον Χραντέσκι, χτύπησε στο πόδι του και κατέληξε στα δίχτυα της Μπάγερ για το 0-3.

Στη συνέχεια η ομάδα του Πέτερ Μποζ κατάφερε να αντιδράσει και συγκεκριμένα στο 64′ μείωσε σε 1-3 με κεφαλιά του Μπέντερ. Ύστερα από 2 λεπτά βρέθηκε κοντά και σε δεύτερο τέρμα, όταν ο Ντιαμπί έκανε τη σέντρα με τους Φόλαντ και Χάβερτζ από κοντά να μην μπορούν να βρουν τη μπάλα.

Στο 74′ οι Βαυαροί έγιναν για πρώτη φορά απειλητικοί μετά την επίτευξη του τρίτου γκολ, με τον Πέρισιτς να γυρνάει την μπάλα μέσα στην περιοχή, όμως ο Λεβαντόφσκι δεν βρήκε όπως θα ήθελε την μπάλα .

Στο 89′ η ομάδα του Χάνσι Φλικ “κλείδωσε” τη νίκη κάνοντας το 1-4 με ένα τρομερό “τσίμπημα” του Λεβαντόφσκι, ενώ στο 90+5′ ο Χάβερτζ διαμόρφωσε το τελικό 2-4 από την άσπρη βούλα.

Με το που πέτυχε το γκολ ο Χάβερτζ ο διαιτητής σφύριξε την λήξη της αναμέτρησης, με την Μπάγερν να αναδεικνύεται νταμπλούχος Γερμανίας.

Κίτρινες: Βεντέλ – Λεβαντόφσκι

Λεβερκούζεν: Χραντέσκι, Σ.Μπέντερ, Λ.Μπέντερ (81′ Βάιζερ), Μπέιλι (76′ Μπελαράμπι), Αμίρι (46′ Φόλαντ), Ταψόμπα, Μπαουμγκαρτλίνγκερ (46′ Ντεμιρμπάι), Βεντέλ, Ντιαμπί, Αράνγκουιθ, Χάβερτζ

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Παβάρ, Λεβαντόφσκι, Μπόατενγκ (69′ Ερνάντεζ), Γκορέτζκα, Ντέιβις, Γκνάμπρι (87′ Κουτίνιο), Μίλερ (87′ Τιάγκο), Αλάμπα, Κομάν (64′ Πέρισιτς), Κίμιχ