“Κατάπιε” την Γουότφορντ η Τσέλσι

Επιστροφή στις νίκες για την Τσέλσι απέναντι στην Γουότφορντ.

Η Τσέλσι είχε εύκολο έργο κόντρα στην αδύναμη Γουότφορντ και επικράτησε με 3-0 στο “Stamford Bridge” για την 33η αγωνιστική της Premier League.

Από το πρώτο λεπτό, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά με σκοπό να επιστρέψουν στις νίκες μετά την ήττα από την Γουέστ Χαμ.

Δύο γκολ από το ημίχρονο έκαναν την δουλειά και έκριναν τον νικητή, ενώ ένα τρίτο στις καθυστερήσεις έκλεισε την αναμέτρηση.

O αγώνας:

Ο Ζιρού άνοιξε το σκορ στο 28′ για τους “Μπλε”. Ο Μάουντ με τον Μπάρκλεϊ έπαιξαν το ένα δύο για να κάνει την κίνηση πίσω από την αντίπαλη άμυνα ο Γάλλος φορ. Το πλασέ του με το αριστερό δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Φόστερ (1-0).

Ο Γουίλιαν διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του Λάμπαρντ από την άσπρη βούλα στο 43′. Ο Πούλισικ ανατράπηκε καθαρά από τον Καπού και ο Βραζιλιάνος ανέλαβε την εκτέλεση. Από τη μία πλευρά η μπάλα, από την άλλη ο Φόστερ (2-0).

Ο Μπάρκλεϊ έβαλε το “κερασάκι στην τούρτα” στο 90+2′, με ένα πολύ ωραίο και δυνατό σουτ, μετά από όμορφη ασίστ του Αθπιλικουέτα (3-0).

Κίτρινες: Καπού (21′), Μαριάπα (49′),

Τσέλσι (Λάμπαρντ): Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ζούμα, Κρίστενσεν, Τζέιμς, Μάουντ (76′ Χάντσον-Οντόι), Καντέ (78′ Γκίλμουρ), Μπάρκλεϊ, Πούλισικ, Ζιρού (76′ Έιμπραχαμ), Γουίλιαν (76′ Λόφτους-Τσικ)

Γουότφορντ (Πίρσον): Φόστερ, Φεμένια (64′ Μασίνα), Ντόουσον, Καμπασέλε, Μαριάπα, Καπού (58′ Γουέλμπεκ), Τσαλομπά, Χιους, Ντουκούρε, Σαρ (83′ Περέιρα), Ντίνι (64′ Περέιρα)