Ντεμπούτο με νίκη για την Τότεναμ του Μουρίνιο

Για την 13η αγωνιστική της Πρέμιερ Λίγκ , η Γουέστ Χαμ ηττήθηκε στο Λονδρέζικο ντέρμπι με 2-3 από την Τότεναμ του Μουρίνιο που επέστρεψε στην Πρέμιερ Λίγκ έπειτα από 11 μήνες απουσίας από το νησί.

Στο πρώτο μέρος η Τότεναμ μπήκε δυναμικά απειλώντας πρώτη στο 4’ με το γκολ του Κέιν όμως ο Άγγλος φορ υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ. Λίγα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης η Τότεναμ βγήκε πάλι μπροστά αλλά πάλι ο Κέιν ήταν σε αντικανονική θέση.

Στο 8’ η Γουέστ Χαμ έφτασε στα καρέ του Γκασανίγκαμε την κεφαλιά του Αλέρ όμως η μπάλα προσγειώθηκε στα χέρια του τερματοφύλακα της Γουέστ. Στο 12’ οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλο ένα οφσάιντ με τον Σάντσες .

Στην συνέχεια του αγώνα οι «σπερς» είχαν τον απόλυτο έλεγχο και την πρωτοβουλία των κινήσεων .Στο 20’ ο Ρομπέρτο έσωσε την ομάδα του από την διπλή ευκαιρία του Σον και Λούκας. Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με τον Φελίπε Άντερσον και τον Αλέρ με τον τελευταίο να μην μπορεί να κοντρολάρει την μπάλα.

Όσο περνούσαν τα λεπτά η ομάδα του Μουρινιο  πίεζε έχοντας  δυο καλές στιγμές στο 33’ και  στο 35’ με Σον και τον Κέιν αντίστοιχα, ωστόσο έπεσαν πάνω στον Ντέκλαν Ράις που αναχαίτισε τις ευκαιρίες της συμπολίτισσας.

Στο 36’ η πίεση απέδωσε καρπούς για την Τότεναμ καθως άνοιξε το σκορ με δράστη τον Σον. Λίγες στιγμές αργότερα ήταν η σειρά του  Ντέλε Άλι να απειλήσει αλλά ήταν άστοχος.

Το 0-2 το πέτυχε ο Λούκας στο 43’ έπειτα από την άσιστ του Σον. Οι γηπεδούχοι που δεν μπορούσαν να κάνουν πολλά στον αγώνα προσπάθησαν να κινούν αισθητή την παρουσία τους, με τον Σνόντγκρας να αστοχεί. Η τελευταία φάση άνηκε στην Τότεναμ με τον Σάντσες να νικιέται από τον Ρομπέρτο. Το 0-2 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Τότεναμ μπήκε με πατημένο το γκάζι έχοντας σκοπό να πετύχει και τρίτο γκολ.  Στο 48’ ο Λούκας  έχασε σπουδαία ευκαιρία, καθως ο Βραζιλιάνος έκανε κακό πλασέ. Το 0-3 το σημείωσε ο Κέιν στο 49′ με κεφαλιά ύστερα από την καταπληκτική σέντρα του Οριέ. Το σύνολο του Πελεγκρίνι προσπάθησε να φέρει ταραχή στον Γκασανίγκα με τον Μάικλ Αντόνιο, όμως ο Άγγλος ήταν άστοχος.

Στο 70’ ο Μάικλ Αντόνιο μείωσε για την ομάδα του με εξαιρετικό σουτ. Μετά το γκολ τα «σφυριά» και με τον εξαιρετικό Αντόνιο που αποδείχτηκε χρυσή αλλαγή βελτιώθηκε και ανέβασε στροφές.

Στο 96’ οι γηπεδούχοι άγχωσαν την Τότεναμ καθως έκαναν το 2-3 με το σουτ του Ογκμπόνα. Το 2-3 παρέμενε μέχρι το τέλος με την Τότεναμ να κάνει εύκολα- δύσκολα, αλλά πήρε το τρίποντο που τους κατατάσσει στην 6η θέση με 17 βαθμούς, ενώ η κατηφόρα για την Γουέστ Χαμ δεν έχει τέλος καθως βρίσκεται στην 16 θέση με 13 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Γουέστ Χαμ (Μαουρίσιο Πελεγκρίνι): Ρομπέρτο, Φρέντερικς, Ογκμπόνα, Ντιόπ (64’Καρλος Σαντσες, Κρέσγουελ, Ράις, Νομπλ, Σνόντγκρας, Γιαρμολένκο (56’Πάμπλο Φορνάλς), Φελίπε Άντερσον (46’Μάικλ Αντόνιο) , Χάλερ.

Τότεναμ(Ζοζέ Μουρίνιο): Γκασανίγκα, Οριέ, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Ντέιβις (75’Ρόουζ), Ντάιερ, Γουίνκς, Ντελέ Άλι (79’Έρικσεν), Λούκας Μόουρα (83’Σισοκό), Σον, Κέιν.