“Ντόρτια” της Λίβερπουλ στην πιτσιρικαρία της Άστον Βίλα

Πανεύκολη πρόκριση για τους πρωταθλητές Αγγλίας στους “32” του FA Cup – Μαζί τους και η Γουλβς

Την “αποδεκατισμένη” λόγω κρουσμάτων από κορωνοϊό, Άστον Βίλα, αναγκάστηκε να αποκλείσει με σκοπό να βρεθεί στη φάση των “32” του FA Cup το βράδυ της Παρασκευής (8/1) η Λίβερπουλ, νικώντας την με ευρύ 4-1 στο “Βίλα Παρκ” για τον τρίτο γύρο του θεσμού.

Οι “χωριάτες” αναγκάστηκαν να παραταχθούν στην ενδεκάδα τους με παίκτες από την U23 και την U19, ενώ στον πάγκο δεν βρέθηκε ο προπονητής της μεγάλης ομάδας, Ντιν Σμιθ, αλλά ο Oυαλός τεχνικός της U23, Μαρκ Ντιλέινι.

Το παράδειγμα των πρωταθλητών Αγγλίας ακολούθησε και η Γουλς που την ίδια ώρα “λύγισε” με 1-0 την αντίσταση της Κρίσταλ Πάλας στο “Μολινό” με τους “λύκους” να προκρίνονται και αυτοί στην επόμενη φάση.

Χωρίς διάθεση για… αστεία μπήκαν οι “κόκκινοι” στο ματς, καθώς κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ μόλις στο τέταρτο λεπτό, έπειτα από μια σέντρα του Τζόουνς από τα δεξιά, ο οποίος σημάδεψε το κεφάλι του Μανέ και αυτός με τη σειρά του έστειλε εύκολα την μπάλα στα δίχτυα.

Οι παίκτες του Κλοπ έλεγχαν απόλυτα το ρυθμό του αγώνα με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται αφάνταστα να… ξεμυτήσουν προς την περιοχή του Κέλεχερ. Ωστόσο, η φλυαρία της Λίβερπουλ στο εκτελεστικό κομμάτι κόστισε, αφού δέχθηκε από το πουθενά το τέρμα της ισοφάρισης! Στο 41′ ο Μπάρι εκμεταλλεύτηκε στον μέγιστο βαθμό την κάθετη πάσα που του πέρασε ο Μ.Ρόου και ο 17χρονος φορ νίκησε με ωραίο πλασέ τον Κέλεχερ στο τετ-α-τετ  για το 1-1, οδηγώντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο αγωνιστικός χώρος του “Βίλα Παρκ” έγειρε προς τη μεριά που αμυνόταν οι “χωριάτες” με τους πρωταθλητές Αγγλίας να κυνηγούν μανιωδώς ένα δεύτερο γκολ που θα τους έδινε ξανά το προβάδισμα. Εν τέλει, αυτό ήρθε στο 60′ με το σουτ που επιχείρησε ο Βαϊνάλντουμ από το ύψος της μεγάλης περιοχής να βρίσκει στόχο, ενώ τρία λεπτά αργότερα με νέα κεφαλιά ο Μανέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1, πετυχαίνοντας δεύτερο προσωπικό γκολ στο ματς.

Η Άστον Βίλα είχε πια “καταρρεύσει” με τον Σαλάχ να μην χάνει ευκαιρία απ’ το να σκοράρει στο 65′ για το 4-1, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη πρόκριση των “κόκκινων”. Στο 85′ η Λίβερπουλ έφτασε κοντά και σε πέμπτο τέρμα, όμως το φαλτσαριστό σουτ που έκανε ο Αλκάνταρα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Ονόντι.

Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ, παίρνοντας συνάμα και εκδίκηση για την ταπεινωτική ήττα με 7-2 που είχαν υποστεί πριν λίγους μήνες για το πρωτάθλημα της Premier League.

Σκόρερ: Μανέ (4′, 63′), Μπάρι (41′), Βαϊνάλντουμ (60′), Σαλάχ (65′)

Κίτρινες: Τζόουνς (44′)

Κόκκινες: –

Άστον Βίλα (Μαρκ Ντιλέινι, 4-5-1): Ονόντι, Γουόλκερ (Κ.Ρόου 75′), Ρέβανι, Μπριντς, Μ.Ρόου (Σουΐνκελς 75′) Μέιντεν, Μπογκάρντε (Λίντλεϊ 66′), Σίλα, Μπάρι, Κρίσενε (Γιανγκ 61′), Χάιντεν και Ράικι (Σονά 65′).

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ, 4-3-3): Κέλεχερ, Ν.Γουίλιαμς, Φαμπίνιο, Ρ.Γουίλιαμς, Μίλνερ, Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον (Αλκάνταρα 46′) Τζόουνς (Φιρμίνο 61′), Μιναμίνο (Σακίρι 61′), Μανέ (Οριγκί 74′) και Σαλάχ (Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν 74′).

Γουλβς – Κρίσταλ Πάλας 1-0

Οι γηπεδούχοι έλεγχαν εξ’ αρχής τις κινήσεις του παιχνιδιού και κατόρθωσαν να μπουν σε θέση οδηγού στο 35′ μετά από ένα φοβερό γκολ που σημείωσε ο Τραορέ, “ξετινάζοντας” τα δίχτυα του Μπάτλαντ.

Ακόμα και στην επανάληψη, η ομάδα του Σάντο διαχειριζόταν άψογα το ματς με το τελικό 1-0 να δίνει την πρόκριση για την επόμενη φάση του FA Cup στη Γουλβς.

Σκόρερ: Τραορέ (35′)

Κίτρινες: Γκιμπς-Ουάιτ (85′)

Κόκκινες: –

Γουλβς (Νούνο Εσπιρίτο Σάντο, 4-3-3): Ράντι, Αΐτ-Νούρι, Σαΐς, Κόντι, Σεμέδο, Νέβες, Ντεντόνκερ (Χούβερ 86′), Νέτο, Τραορέ (Γκιμπς-Ουάιτ 69′), Μουτίνιο και Σοάρες (Κουτρόνε 78′).

Κρίσταλ Πάλας (Ρόι Χόντζσον, 4-4-2): Μπάτλαντ, Φαν Άανχολτ, Σακό (Κουγιατέ 46′), Τόμκινς, Κλάιν, Έζε, Ρίντεβαλντ, Μακάρθουρ (Μίτσελ 75′), Αγιού, Μπατσουαγί (Τάουνσεντ 82′) και Μπεντεκέ (Ζαχά 75′).