Σαρωτική Βιγιαρεάλ!

“Τεσσάρα” και τρίτη θέση για τη Βιγιαρεάλ που επιβλήθηκε της Θέλτα στην πρώτη αναμέτρηση της αγωνιστικής της La Liga.

Εύκολη υπόθεση η νίκη για την Βιγιαρεάλ που σκόρπισε τη Θέλτα με 0-4 στην εκτός έδρας αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής της La liga.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για το ‘κίτρινο υποβρύχιο’ να καθαρίσει το ματς και πάει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 32 βαθμούς.  Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Μορένο μόλις στο 5’ λεπτό, ενώ πριν την συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου ο Γκόμεζ διαμόρφωσε το 2-0.

Μέχρι το 31’ η Βιγιαρεάλ πέτυχε ακόμα δύο γκολ με τους Παρέχο και Νίνιο για το τελικό σκορ 4-0 που παρέμεινε μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Αντίθετα οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και παρέμειναν στο μηδέν και στους 23 βαθμούς.

Θέλτα (Εντουάρντο Κουντέτ): Μπλάνκο, Μάγιο, Αραούχο, Μουρίγιο, Ολάθα, Γιοκουσλού, Μπελτράν (73′ Γκονθάλεθ), Σουάρεθ, Μπαέθα Πέρεθ (46′ Χόλσγκροβ), Μέντεθ, Μίνα.

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Έμερι): Ασένχο, Πένα, Αλμπιόλ, Τόρες, Πεντράθα (86′ Κόστα), Τριγκέρος (86′ Κοκλέν), Καπουέ (66′ Τσουκουέζε), Παρέχο, Γκόμεθ (79′ Μπάκα), Μορένο, Νίνο (66′ Πίνο).