ΝΒΑ: Μια ανάσα από τον τίτλο οι Μπακς

Οι Μπακς με οδηγό τον Αντετοκούνμπο βρίσκονται μια ανάσα από τον τίτλο.

Οι Μπακς μετά από μια μεγαλειώδη εμφάνιση και με τον Αντετοκούνμπο να κάνει όργια νίκησε εκτός έδρας τους Σανς με 123-119, έκαναν το 3-2 στη σειρά των τελικών και πλέον απέχουν μόλις μία νίκη από το πρωτάθλημα.

Οι Μπακς ευτύχησαν να έχουν σε καλή μέρα την τριπλέτα Αντετοκούνμπο, Μίντλετον, Χολιντέϊ με τον Γιάννη να ηγείται του σκοραρίσματος με 32 πόντους και τους άλλους δύο να ακολουθούν πετυχαίνοντας 29 πόντους ο Μίντλεντον και 27 ο Χολιντέϊ.

Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε όμως με τους καλύτερους οιωνούς καθώς οι Σανς μπήκαν πιο αποφασισμένοι και κατάφεραν να προηγηθούν μάλιστα με 37-21. Στη συνέχεια όμως οι Μπάκς ανέβασαν ρυθμό, έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα και με άξονα την επίθεση τους κατάφεραν όχι μόνο να επιστρέψουν αλλά και να προηγηθούν στο τέλος του ημιχρόνου με 64-61.

Από εκείνο το σημείο και μετά τα «Ελάφια» είχαν πάρει τα ηνία του αγώνα στα δικά τους χέρια, διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο τέλος εύκολα στην νίκη και στο 3-2.

Πλέον ο Αντετοκούνμπο και η παρέα του έχουν την ευκαιρία να τελειώσουν στην έδρα τους την υπόθεση τίτλος.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 37-21, 61-64, 90-100, 119-123

ΦΟΙΝΙΞ ΣΑΝΣ (Μόντι Γουίλιαμς): Κράουντερ 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρίτζες 13 (3), Έιτον 20 (10 ριμπάουντ), Πολ 21 (3 τρίποντα, 11 ασίστ), Μπούκερ 40 (2), Κρεγκ 3 (1), Τζόνσον 6 (2), Πέιν 6

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Τάκερ 3 (1), Αντετοκούνμπο 32 (9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μίντλετον 29 (3 τρ;iποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λοπεζ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 27 (3 τρίπονtα, 13 ασίστ), Πόρτις 9 (2), Τιγκ, Κόνατον 14 (4)