Ο Άρης εκδικήθηκε τον Αστέρα και πέρασε στα προημιτελικά

Το… αίμα του πίσω πήρε ο Άρης για την ήττα του πρωταθλήματος από τον Αστέρα, συνδυάζοντας την άνετη πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας με διπλό.

Ο Άρης επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης με 0-2 στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», για την ρεβάνς της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου είχε ένα αρκετά χαλαρό απόγευμα στην Τρίπολη, παίρνοντας μια άνετη πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου. Μάλιστα, την συνδύασε με νίκη, παίρνοντας μια άτυπη εκδίκηση για την ήττα που είχε γνωρίσει στο ίδιο γήπεδο λίγες μέρες πριν για το πρωτάθλημα.

Σε μια αναμέτρηση με πολύ αργό ρυθμό και χωρίς τις πολλές ευκαιρίες, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους χάρις το γκολ του Μάνου (45′), ενώ ο Ματέο Γκαρσία διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Το ματς:

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά της αναμέτρησης, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν το απόλυτο έλεγχο της μπάλας, με αποτέλεσμα να μην απειλούνται. Μόλις στο 6′ ο Μπερτόγλιο άνοιξε το σκορ, όμως το σουτ του είχε βρει πάνω στον Μάνο, ο οποίος ήταν εκτεθειμένος και έτσι το τέρμα που πέτυχε ακυρώθηκε.

Ο ρυθμός ήταν πολύ αργός στο παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την υπεροχή, αλλά να αναλώνονται σε ποδόσφαιρο κατοχής και όχι πίεσης και ευκαιριών. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 18′, όταν ο Μπερτόγλιο βρέθηκε σε καλή θέση μες στην περιοχή από την πάσα του Σίλβα, όμως δεν κατάφερε να κερδίσει τον Παπαδόπουλο.

Όσο κυλούσε ο χρόνος η ομάδα του Άκη Μάντζιου ανέβαζε ρυθμό. Στο 29′ την δεύτερη καλή στιγμή τους, με ένα σουτ «κεραυνό» του Σάκιτς, που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Παπαδόπουλος. Ωστόσο, στο 45′ μια φοβερή κάθετη του Σούντγκρεν έφερε τον Μάνο σε θέση βολής και νικώντας τον Παπαδόπουλο έκανε το 0-1, με τους Αρκάδες να παίρνουν αυτό που αξίζουν, έχοντας μόλις 1 τελική.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο ρυθμός ήταν τόσο αργός όσο και στο πρώτο 45λεπτο. Οι Αρκάδες είχαν ανεβάσει λίγο τις γραμμές τους και στο 55′ είχαν μια καλή ευκαιρία, με ένα πλασέ του Μπαράλες να πάνω από την συμβολή των δοκών. Έπειτα από 2 λεπτά, ο Άρης απάντησε, με τον Σίλβα να κάνει μια κούρσα από τα δεξιά, αλλά το σουτ του κατέληξε άουτ.

Στην συνέχεια και συγκεκριμένα στο 68′ οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν το 0-2. Μετά από μαι όμορφη ατομική προσπάθεια του Μπακούτση, η μπάλα κατέληξε στον Μάνο, ο οποίος γύρισε στο σημείο του πέναλτι στον αμαρκάριστο Γκαρσία και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ, καθώς μέχρι και τη λήξη της αναμέτρησης αμφότερες οι ομάδες είχαν ρίξει ταχύητα.

Κίτρινες: Μπελόκ – Γκαρσία

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Πασαλίδης, Σουάρεθ (57′ Χριστόπουλος), Βαλιέντε (70′ Ιγκλέσιας), Μπελόκ, Ριέρα (71′ Φερνάντεθ), Αλί Μπαμπά, Ρετζίς (57′ Κόστα), Μπαράλες (80′ Σίτο)

Άρης: Κουέστα , Σάκιτς, Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Ρόουζ (70′ Μπαγκαλιάνης), Σάσα (58′ Μπακουτσής), Ματίγια (71′ Γκανέα), Μπερτόγλιο (58′ Τζέγκο), Σίλβα, Γκαρσία, Μάνος