Ο Μπογέ “χτυπάει” δύο φορές…

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για την ΑΕΚ, αφού παρά τις άσχημες καιρικές συνθήκες, επικράτησε του Απόλλων Σμύρνης με 2-1, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Super League.

Η Ένωση πήρε τους τρεις βαθμούς με τα δύο προσωπικά τέρματα του Μπογε. Aξίζει να σημειωθεί ότι είναι η πρώτη φορά που ο Αργεντινός άσος πετυχαίνει δύο γκολ σε ένα παιχνίδι στην καριέρα του.

Η ΑΕΚ έφτασε τους 43 βαθμούς στην βαθμολογία, μένοντας σταθερά στην 3η θέση, ενώ βρίσκεται στο -5 από τον Ολυμπιακό, ο οποίος έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Επίσης, έμεινε για έκτο παιχνίδι αήττητη εντός εδρας.

Η ΑΕΚ πέτυχε αυτό που έψαχνε, το γρήγορο γκολ, αφού μόλις στο 4’ της αναμέτρησης ο Μπογέ την έβαλε μπροστά στο σκορ. Ο Μάνταλος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, όμως ο Χουάντερσον έκανε ασταθή επέμβαση, στρώνοντας τη μπάλα στον Μπογέ και ο Αργεντινός με πλασέ έκανε το 1-0, πετυχαίνοντας το δεύτερο φετινό του τέρμα.

Αρκετά λεπτά αργότερα στο 23’ ο Μπακασέτας έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Χουάντερσον μπλόκαρε σταθερά.

Ένα λεπτό αργότερα στο 24’ ένα τραγικό λάθος του Οικονόμου σε γύρισμα, χάρισε την μπάλα στον Ελ-Χέλβε που πέρασε τον Τσιντώτα, πλάσαρε από πλάγια θέση και έκανε το 1-1 για την “Ελαφρά Ταξιαρχία”.

Η Ένωση δεν έκανε κάποια ιδιαίτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος, ώστε να πετύχει δεύτερο γκολ και να κλειδώσει το προβάδισμα ενώ είχε την κατοχή και αρκετές προσπάθειες απο τον σκόρερ του πρώτου γκολ της ΑΕΚ, Μπογε.

Με το δεξί ξεκίνησε η ΑΕΚ το δεύτερο ημίχρονο, αφού ξανά ο Λούκα Μπογε έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Χουάντερσον, κάνοντας το 2-1 πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Στο 60’ η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Πόνσε αυτή τη φορά που βγήκε στην πλάτη του Βαφέα, βρέθηκε απέναντι από τον Χουάντερσον, πλάσαρε, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι στο 65’ έχασαν μια τεράστια ευκαιρία, αφού η κεφαλιά του Βάρκα και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τσιντώτα.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» δεν σταμάτησε να πιέζει και στο 81’ Ριβέρο έκανε την προβολή με το δεξί από τη μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ, χάνοντας την ευκαιρία για το 2-2.

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ έκανε αρκετά λάθη, ενώ με ασταθείς προσπάθειες προσπαθούσε να κρατήσει το προβάδισμα, κόντρα σε έναν Απόλλωνα που μέχρι το τέλος πίεζε τους γηπεδούχους.

Σκόρερ: 4′ ,47’ Μπογέ / 24′ Ελ-Χέλβε

Κίτρινες: 48’ Λιβάγια, 74’ Τσόσιτς / 50’ Μπεντινέλι, 62’ Βάρκας, 74’ Χουάντερσον

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Γκάλο, Τσόσιτς, Οικονόμου, Μπακάκης, Γαλανόπουλος, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Μπακασέτας(46’ Λιβαγια), Μπογέ(83’ Άλεφ) , Πόνσε(69’ Αλμπάνης)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΎΡΝΗΣ: Χουάντερσον, Οριουέλα, Κοντοές(64’Ακόστα) , Βαφέας, Ναδάλες, Γκίνο(56’Βάρκας ) , Ντούρσο, Ρώσση, Στάθης, Μπεντινέλι(80’ Ριβέρο) , Ελ-Χελβέ