Σοκ για Τότεναμ, νίκες για Νιούκαστλ και Κρίσταλ Πάλας

Με 2-1 έχασε η Τότεναμ από την Μπέρνλι και έχασε την ευκαιρία να μειώσει κι άλλο τη διαφορά απο την κορυφή, ενώ οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να μένουν μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η Μπέρνλι προηγήθηκε με τον Γουντ στο 57′, ισοφάρισε για τους «Σπερς» ο Χάρι Κέιν, που επέστρεψε μετά από εβδομάδες λόγω του τραυματισμού του, στο 65′, για να πάρει τη μεγάλη νίκη η Μπέρνλι, που την απομακρύνει από τη ζώνη του υποβιβασμού, με τον Ασλεϊ Μπαρνς στο 83ο λεπτό.

Με 2-0 επικράτησε η Νιούκαστλ της Χάντερσφιλντ και πήρε βαθιά “ανάσα” για την για το κυνήγι της παραμονής, ενώ οι φιλοξενούμενοι παραμένουν τελευταίοι.

Η Κρίσταλ Πάλας πέτυχε εμφατικό “διπλό” μέσα στην έδρα της Λέστερ με 1-4, φτάνοντας έτσι τους 30 βαθμούς και στο +6 πάνω απο τη ζώνη του υποβιβασμού.

Tα αποτελέσματα:

Μπέρνλι – Τότεναμ 2-1 (57′ Φουντ, 83′ Μπαρνς – 65′ Κέιν)
Μπόρνμουθ – Γουλβς 1-1 14′ πεν. Κινγκ – 83′ πεν. Χιμένεθ)
Νιούκαστλ – Χάντερσφιλντ 2-0 (46′ Ροντόν, 52′ Πέρεζ)
Λέστερ – Κρίσταλ Πάλας 1-4(64′ Έβανς – 40′ Μπατσουαγί, 70′, 90+3′ Ζαχά, 81′ πεν. Μιλιβόγεβιτς)