Ο “διπρόσωπος” Ολυμπιακός άγγιξε τη νίκη, δεν υπολόγισε όμως τον Τζέιμς

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα απίθανο δεύτερο ημίχρονο, γύρισε από το -25 όμως δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη εξαιτίας του Τζέιμς.

Για την 26η αγωνιστική της Euroleague, ο Ολυμπιακός έκανε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο ήταν καταπληκτικός, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να τα δίνουν όλα στο παρκέ, όμως οι τρεις βολές του Τζέιμς στέρησαν τη νίκη και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε με σκορ 74-75 στο ΣΕΦ.

Οι “ερυθρόλευκοι” είναι πλέον στο 11-15, ενώ η ρωσική ομάδα βρίσκεται στο 17-8 και τη 2η θέση. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και επίσης πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο νεοφερμένος Λούντμπεργκ που πέτυχε 13 πόντους. Για τον Ολυμπιακό απίθανος ήταν ο Σακίλ ΜακΚίσικ, ο οποίος σκόραρε 24 πόντους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι πολύ άστοχος, έχοντας στο πεντάλεπτο μόλις 2 στα 10 σουτ, αλλά και η ΤΣΣΚΑ δεν είχε βρει ακόμα ρυθμό και το σκορ ήταν 5-8, μπροστά για λίγο οι “Ρώσοι”. Οι “ερυθρόλευκοι” δεν έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, ενώ όσο πέρναγε η ώρα και στην αμυντική λειτουργία υπήρχε μεγάλο πρόβλημα, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο τέλος της 1ης περιόδου 12-24, με κορυφαίο παίκτη τους σε αυτό το δεκάλεπτο τον Βόιγκμαν.

Στην 2η περίοδο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βγάλει μια αντίδραση με τον ενεργητικό Χάρισον, εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι ο Δημήτρης Ιτούδης ξεκίνησε με τους νεοφερμένους Λούντμπεργκ και Έρικ, αλλά ο Δανός γκαρντ ξεκίνησε καλά στην Ευρωλίγκα με 3 στα 5 τρίποντα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα βέβαια της ελληνικής ομάδας ήταν τα πολλά λάθη, 9 συνολικά και η πολύ κακή επίθεση. Έτσι με μια παρόμοια κατάσταση όπως στο πρώτο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 18 πόντων, 26-44.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός μπήκε κάπως καλύτερα, με πρωταγωνιστή τον ΜακΚίσικ και ένα σερί 9-0, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μείωσε στους 16, 35-51 στο 5′, από τους -25 που είχε φτάσει κάποια στιγμή η ΤΣΣΚΑ. Ο Ολυμπιακός έκανε μια εξαιρετική 3η περίοδο, έβγαλε ενέργεια στην άμυνα, έβαλε και τα σουτ, συν το γεγονός ότι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας χαλάρωσε υπερβολικά και έριξε τη διαφορά στο τέλος της 3ης περιόδου στους 10, 49-59.

Στην 4η περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε την πολύ καλή εμφάνιση του τρίτου δεκαλέπτου, έχοντας έναν ασταμάτητο Σακίλ ΜακΚίσικ να κάνει ότι θέλει την άμυνα των Ρώσων και την πολύ καλή άμυνα των Ζαν Σαρλ-Βεζένκοφ, αλλά οι τρεις βολές του Τζέιμς στο τέλος έδωσαν τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ με σκορ 74-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-24, 26-44, 49-59, 74-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 5 (1), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 5 (1/2 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σλούκας 7 (1/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Βεζένκοβ 14 (1/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 9 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 6 (3/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζένκινς, Έλις 4 (6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 24 (6/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 13 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπολόμποι 10 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Τζέιμς 15 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χίλιαρντ 4, Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 2, Φόγκτμαν 14 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Κλάιμπερν 2 (1/5 σουτ), Σενγκέλια 8 (2/5 δίποντα, 4/6 βολές), Κουρμπάνοφ 5 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Έρικ 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/28 δίποντα, 9/37 τρίποντα, 11/14 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 10 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 19/38 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 13/20 βολές, 38 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη