Ο Φέργκιουσον έφυγε με το “Χ” από το Ολντ Τράφορντ, η Τότεναμ πέρασε και από το Μολινό

Για τη 17η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμεινε στην ισοπαλία κόντρα στην Έβερτον, ενώ η Τότεναμ έφυγε με το διπλό από το Μολινό επί της Γουλβς.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Έβερτον 1-1

Σε ένα παιχνίδι με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Έβερτον αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1.

Η Έβερτον ήταν αυτή που έκλεψε τις εντυπώσεις στο δεύτερο παιχνίδι του Ντάνκαν Φέργκιουσον, ενώ ακόμα ένα πισωγύρισμα για τους γηπεδούχους.

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε καλά για τους “Κόκκινους Διαβόλους”, αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά, έχαναν την αυτοπεποίθηση τους και μέτρα στο γήπεδο, δεχόμενοι και ένα γκολ από στημένη μπάλα.

Το σκορ άνοιξε ο Λίντελοφ με αυτογκόλ στο 36’. Ο Μπέινς εκτέλεσε κόρνερ, ο Κάλβερτ-Λούιν πήδηξε με τον Ντε Χέα και τον έβγαλε εκτός πορείας νόμιμα, σύμφωνα και με το VAR, η μπάλα βρήκε τον Σουηδό στόπερ και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του (0-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Σόλσκιερ μπήκαν πολύ πιο δυνατά, κράτησαν τη μπάλα αρκετή ώρα, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να πάρουν μέχρι και τη νίκη, μένοντας τελικά στην ισοπαλία.

Χρυσή αλλαγή αποδείχτηκε ο Γκρίνγουντ, ο οποίος σε 12 λεπτά έφερε την ισοφάριση. Οργανωμένη επίθεση από τους γηπεδούχους, η μπάλα γύριζε έξω από την αντίπαλη περιοχή, έφτασε στον Άγγλο νεαρό, αυτός είδε ότι μπορούσε να σουτάρει, το έκανε και νίκησε τον Πίκφορντ (1-1).

Κίτρινες: Ντάβιες (5’), Ριτσάρλισον (58’), Λίντελοφ (66’)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Σο, Μαγκουάιρ, Λίντελοφ, Γουάν-Μπισάκα, Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Ράσφορντ, Λίνγκαρντ (65’ Γκρίνγουντ), Τζέιμς (86’ Μάτα), Μαρσιάλ

Έβερτον (Φέργκιουσον): Πίκφορντ, Ντιν (25’ Μπέινς), Μίνα, Κιν, Κόουλμαν, Ντάβιες, Χόλγκεϊτ, Μπερνάρντ (70’ Κιν (89’ Νιάσε)), Ιβόμπι, Κάλβερτ-Λούιν, Ριτσάρλισον

Γουλβς-Τότεναμ 1-2

Η Τότεναμ πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα της Γουλβς και έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις επί Ζοσέ Μουρίνιο. Η Γουλβς πάντως ήταν αρκετά καλή και ίσως αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα, σε ένα θεαματικό παιχνίδι με πλασματικό σκορ.

Το πρώτο ημίχρονο είχε πολλές φάσεις, αλλά μόλις ένα γκολ. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά τις καλές ευκαιρίες οι παίκτες του Μουρίνιο.

Ο Λούκας έδωσε προβάδισμα στους “Πετεινούς” μόλις στο 8’. Μπήκε στη περιοχή, απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του και από δύσκολη γωνία, κατάφερε να νικήσει τον Πατρίσιο με ένα απίστευτα δυνατό σουτ (0-1).

Το δεύτερο 45λεπτο κύλησε όπως και το πρώτο, με τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο και την κατοχή, να δημιουργούν περισσότερες ευκαιρίες αλλά να μην μπορούν να βρουν δεύτερο γκολ. Αντιθέτως το βρήκαν οι “Σπερς” από μια στημένη μπάλα.

Η ισοφάριση ήρθε με τον Τραορέ στο 67’. Σε αντεπίθεση, ο Χιμένεζ έτρεξε το μισό γήπεδο, πάσαρε στον Ισπανό εξτρέμ, αυτός εξέτασε τις επιλογές του και με πολύ δυνατό σουτ, διαμόρφωσε το 1-1.

Ο Βερτόνγκεν ήρθε σε μία από τις τελευταίες φάσεις του αγώνα να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του Λονδίνου. Ο Έρικσεν σέντραρε από κόρνερ και ο Βέλγος στόπερ πήρε εξαιρετική κεφαλιά και την έστειλε στη κάτω γωνία του Πορτογάλου τερματοφύλακα (1-2).

Κίτρινες: Μουτίνιο (60’), Σάντσεζ (64’), Γιόνι (65’), Αλντεβάιρελντ (69’), Σάις (75’), Ντάιερ (78’), Κέιν (83’), Ντεντόνκερ (89’)

Γουλβς (Εσπιρίτο): Πατρίσιο, Σάις, Κόαντι, Ντεντόνκερ, Γιόνι, Νέβες, Μουτίνιο, Σάντερσον, Χότα, Χιμένεζ, Τραορέ

Τότεναμ (Μουρίνιο): Γκαζανίγκα, Βερτόνγκεν, Αλντεβάιρελντ, Σάντσεζ, Οριέ, Ντάιερ, Σισοκό, Σον (90+3’ Φόιθ), Άλι (90+3’ Βινκς), Λούκας (89’ Έρικσεν), Κέιν