Ο Γκάμα κράτησε τον Άρη στην κορυφή

Με μπροστάρη τον Μπρούνο Γκάμα ο Άρης πήρε τη νίκη κόντρα στον Απόλλων Σμύρνης και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Άρης επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στις Ζωσιμάδες για την 5η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ συνέχισε το αήττητο σερί της με πρωταγωνιστή τον κορυφαίο Μπρούνο Γκάμα, ο οποίος με ένα εξαιρετικό του γκολ χάρισε ακόμα τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Από ένα ημίχρονο μοιράστηκαν οι δύο ομάδες, με τους “κιτρινόμαυρους” να είναι καλύτεροι στο πρώτο και την Ελαφρά Ταξιαρχία να είναι αρκετά δυνατή στο δεύτερο, όμως οι πρώτοι έκαναν το καθήκον τους.

Με αυτή τη νίκη οι Θεσσαλονικείς βρίσκονται στην 1η θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς, ενώ οι “κυανόλευκοι” στην 9η θέση με 3 βαθμούς.

Ο Άρης μπήκε αρκετά δυνατά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, δείχνοντας στον Απόλλων Σμύρνης τις διαθέσεις του. Μόλις στα πρώτα 15 λεπτά οι “κιτρινόμαυροι” είχαν καταφέρει πολλές φορές να πατήσουν μες στην περιοχή των φιλοξενούμενων, όμως δεν μπορούσαν να βρουν κάποια τελική προσπάθεια.

Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Γιώργου Παράσχου είχε κλειστεί πίσω και προσπαθούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες με αντεπιθέσεις, κάτι το οποίο δεν έδειχνε να της βγαίνει και πολύ.

Ο χρόνος κυλούσε και η ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ δεν μπορούσε να γίνει εύκολα απειλητική, καθώς η αμυντική λειτουργία των “κυανόλευκων” ήταν άψογη.

Ωστόσο, στο 35′ οι Θεσσαλονικείς έκαναν το 1-0. Ο Μπερτόγλιο με μια ωραία μπαλιά βρήκε τον Μπρούνο Γκάμα και ο Πορτογάλος με ένα εξαιρετικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Μετά από 6 λεπτά, οι γηπεδούχοι ξανά απείλησαν, όταν μετά από μια ωραία ομαδική συνεργασία ο Μπερτόγλιο βρέθηκε έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, εξαπέλυσε ένα σουτ και ο Κότσαρης μπλόκαρε.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους προέκυψε ένα απρόοπτο πρόβλημα για την Ελαφρά Ταξιαρχία, με τον Φατιόν να γίενται αναγκαστική αλλαγή και να παίρνει την θέση του ο Τσαμπούρης. Αυτό έφερε και εσωτερική αλλαγή στην ομάδα.

Στο 45’3′ οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή, με τον Φερνάντεθ να βρίσκει τον Χουχούμη με μια ωραία σέντρα και εκείνος με ένα σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.

Τα πρώτα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο θα ξεχαστούν πολύ γρήγορα, καθώς αμφότερες οι ομάδες ήταν πολύ νωχελικές, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν το πάνω χέρι, χωρίς να εντυπωσιάζουν.

Ο Γιώργος Παράσχος βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση προχώρησε σε δύο αλλαγές, βάζοντας μέσα τους Ντάουντα και Μουνιέ. Αυτή η κίνηση έδωσε μια παραπάνω ενέργεια, ενώ αύξησε και την κινητικότητα.

Στο 70′ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1, με ένα σουτ του Σλίβκα, ο οποίος ήταν τελείως αμαρκάριστος μες στην περιοχή, όμως το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ, μετά από χρήση VAR.

Οι “κιτρινόμαυροι” βλέποντας πως κινδυνεύουν ανέβασαν ρυθμούς και στο 80′ έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ, όταν ο Κάτσε πάσαρε στον Ματίγια και εκείνος εξαπέλυσε ένα γυριστό σουτ, το οποίο μπλόκαρε σε δεύτερο χρόνο ο Κότσαρης.

Σε ανύποπτο χρόνο δημιουργήθηκε ένταση, όταν ο διαιτητής του αγώνα, Δημήτρης Καραντώνης, πήγε στο VAR να δει μια φάση για ενδεχόμενο πέναλτι στο Μουνιέ, όμως στην ίδια φάση τελικά υπέδειξε οφσάιντ, κάτι το οποίο έφερε έντονες αντιδράσεις στον πάγκο του Απόλλωνα, με τους Μονεμβασιώτη και Ναζλίδη να αντικρίζουν την κόκκινη κάρτα.

Στην συνέχεια η ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ διαχειρίστηκε το προβάδισμα της, “ροκάνισε” όσο μπορούσε τον χρόνο και πήρε τους τρεις βαθμούς.

Κίτρινες: Σάκιτς, Τζέγκο, Ναζλίδης – Σλίβκα, Βιτλής, Μπαξεβανίδης

Άρης: Μπουσέ, Δεληζήσης, Σάκιτς, Ρόουζ, Σούντγκρεν, Τζέγκο (58′ Σάσα), Ματίγια (90+3′ Μάνος), Μπερτόγλιο (90+3′ Μπακουτσής), Μπρούνο Γκάμα (75′ Κάτσε), Ματέο Γκαρσία (75′ Μαντσίνι), Λόπεθ

Απόλλων Σμύρνης: Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Χουχούμης (62′ Ντάουντα), Ντομίνγκεζ, Φερνάντεθ (62′ Μουνιέ), Φατιόν (45′ Τσαμπούρης), Λισγάρας, Σλίβκα, Τόμας (90′ Κολ), Τσιλούλης, Βιτλής (90′ Ιωαννίδης)