Τρίτη απώλεια για την Τσέλσι

Ούτε τώρα μπόρεσε η Τσέλσι για το τρίποντο.

Στο ισόπαλο αποτέλεσμα 3-3 κόλλησε η Τσέλσι με την Σαουθάμπτον στο Στάμφορντ Μπριτζ με τα γκολ του Βέρνερ να μην είναι αρκετά για το τρίποντο.

Οι Λονδρέζοι είχαν κατοχή της μπάλας και προηγήθηκαν στο 15’ με τον Τίμο Βέρνερ, οι «μπλε» μετά το γκολ πίεζαν την άμυνα των «αγίων» κάτι που τους απέφερε καρπούς στο 28’ με σκόρερ πάλι τον Γερμανό. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί με τους Τίμο Βέρνερ και Κάι Χάβερτζ, να ηγούνται στην επιθετική γραμμή.   Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά  με τον Ινγκς  στο 43’και τον Άνταμς στο 57’ να φέρνουν το ματς στα ίσια. Για την Τσέλσι την ισοφάριση έδωσε ο Χάβερτζ καθώς διεύρυνε τον δείκτη του σκορ σε 3-2. Ωστόσο ο Γιανίκ Βέστεργκαρντ  (90+2’)έδωσε στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας.

Αυτή είναι η τρίτη απώλεια μετά την ήττα από την Λίβερπουλ (0-2) και την εκτός έδρας ισοπαλία με τη νεοφώτιστη Γουέστ Μπρομ (3-3).