ΟΦΗ-ΑΕΚ: Έριξαν “μπαλοθιά” οι Κρητικοί

Ο παθιασμένος ΟΦΗ επικράτησε της ΑΕΚ στο Ηράκλειο

Για την 7η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, ο ΟΦΗ νίκησε με 2-0 την ΑΕΚ στο Γεντί κουλέ και ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Κρητικοί αιφνιδίασαν την Ένωση στο 5ο λεπτό με την κεφαλιά του Φελίπε και κλείδωσαν τη νίκη με το γκολ του Ντίκο στο 83ο λεπτό.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και με την πρώτη της καλή στιγμή πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Μπάκιτς γύρισε την μπάλα από τα αριστερά, ο Φελίπε βρέθηκε μονός του στην περιοχή και με καρφωτή κεφαλια νίκησε τον Στάνκοβιτς.

Στην συνέχεια, οι Κρητικοί περιόρισαν την ΑΕΚ με την Ένωση να απειλεί για πρώτη φορά την εστία του ΟΦΗ με το σουτ του Τσούμπερ που έφυγε άουτ όπως και το σουτ του Πισάρο στο 31′ ενώ δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Μοχαμάντι από πλάγια θέση εξουδετέρωσε ο Μπάουμαν.

Στο 45ο λεπτό, ο Κάλενς πήρε την κεφαλιά χωρίς να βρει στόχο.

Ο ΟΦΗ λίγο έλειψε να σκοράρει με τον ίδιο τρόπο στο 49ο λεπτό με την σέντρα του Λάρσον από τα δεξιά και την κεφαλιά του Φελίπε που έδιωξε ο Στάνκοβιτς.

Στην συνέχεια, ο ΟΦΗ “έσβησε” το ματς και βρήκε δεύτερο γκολ με τον Ντίκο στο 83ο λεπτό. Ο Αμπάντα με κάθετη έσκισε στα δύο την άμυνα της ΑΕΚ, ο Ντίκο κινήθηκε στο χώρο, πέρασε τον Στάνκοβιτς και έγραψε το τελικό 2-0.

ΟΦΗ(Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Βούρος, Πασαλίδης (55′ Λαμπρόπουλος), Καρώ, Λάρσον, Τοράρινσον, Μεγιάδο, Γκλάζερ, Γαγιέγιος (75′ Αμπάντα), Μπάκιτς, Φελίπε (67′ Ντίκο)

ΑΕΚ(Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Μοχαμάντι, Ρότα, Κάλενς, Μήτογλου, Σιμάνσκι, Γαλανόπουλος (67′ Πινέδα), Ελίασον (67′ Ζίνι), Πισάρο (61′ Γκατσίνοβιτς), Τσούμπερ (61′ Πόνσε), Φαν Βέερτ (61′ Αραούχο)