Serie A: Επέστρεψε στις νίκες η Φιορεντίνα, τρίποντο για Μόντσα

Νίκες για Φιορεντίνα και Μόντσα επί των Κάλιαρι και Σασουόλο, αντίστοιχα

Για την 7η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, η Φιορεντίνα νίκησε με 2-0 την ουραγό του πρωταθλήματος Κάλιαρι. Η Μόντσα πέτυχε τη δεύτερη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα κόντρα στη Σασουόλο.

Στο «Αρτέμιο Φράνκι» η Φιορεντίνα υποδέχτηκε την Κάλιαρι που είναι η τελευταία του πρωταθλήματος. Οι «βιόλα» που είχαν την κατοχή της μπάλας άνοιξαν το σκορ με τον Γκονζάλες μόλις στο 3′. Το τελικό 2-0 ήρθε το 21΄ με το αυτογκόλ του Ντοσένα.

Η Κάλιαρι δεν μπορούσε να βρει σφυγμό στην επανάληψη αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην αποφύγει την 5η εφετινή της ήττα, ούσα η τρίτη του πρωταθλήματος που παραμένει χωρίς νίκη μετά την έναρξη της περιόδου (οι άλλες δύο είναι, η Σαλερνιτάνα και η Ουντινέζε).

Η Μόντσα νίκησε τη Σασουόλο με 0-1 το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το σημείωσε ο Κολόμπο στο 66′. Η Μόντσα πήρε τη δεύτερη νίκη της στο εφετινό πρωτάθλημα μετά από τέσσερις αγωνιστικές που απείχε από τα «τρίποντα».

Λέτσε-Νάπολι 0-4 (16΄ Όστιγκαρντ, 51΄ Οσιμέν, 88΄ Γκαετάνο, 90+5΄ Πολιτάνο)

Μίλαν-Λάτσιο 2-0 (60΄ Πούλισικ, 88΄ Οκαφόρ)

Σαλερνιτάνα-Ίντερ 0-4 (62΄, 77΄, 85΄ πεν., 89΄ Μαρτίνες)

Μπολόνια-Έμπολι 3-0 (21΄, 66΄, 90+3΄ Ορσολίνι)

Ουντινέζε-Τζένοα 2-2 (23΄ Λούκα, 90+1΄ αυτ. Ματούρο – 14΄, 41΄ Γκούντμουντσον)

Αταλάντα-Γιουβέντους 0-0

Ρόμα-Φροζινόνε 2-0 (22΄ Λουκάκου, 83΄ Πελεγκρίνι)

Σασουόλο-Μόντσα 0-1 (66΄ Κολόμπο)