Απέδρασε με το διπλό από την Κρήτη ο Άρης

Ο Άρης βγήκε νικητής στη μάχη για την 5η θέση κόντρα στον ΟΦΗ, δίνοντας τέλος στο αρνητικό του σερί.

Ο Άρης επικράτησε του ΟΦΗ με 0-1 στο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης” για την 8η αγωνιστική την πλέι οφ της Σούπερ λιγκ.

Σε μια αναμέτρηση με μοναδικό κίνητρο την κατάκτηση της 5ης θέσης στην βαθμολογία, οι “κιτρινόμαυροι” βγήκαν νικητές, πραγματοποιώντας ένα καλό πρώτο ημίχρονο χάρις το γκολ του Φετφατζίδη (14′).

Οι “ασπρόμαυροι” μπορεί να ήταν κυρίαρχοι στο δεύτερο μέρος και να έχουν πολλές καλές ευκαιρίες, αλλά και ένα χαμένο πέναλτι, όμως δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την τρίτη διαδοχική τους ήττα.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ παρέμεινε στην 5η θέση της βαθμολογίας με 41 βαθμούς, ενώ ο ΟΦΗ έμεινε στην 6η θέση με 36 βαθμούς.

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν δυνατά, με τους Κρητικούς να δημιουργούν προϋποθέσεις για την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, όμως δε σημειώθηκε καν τελική προσπάθεια και στην συνέχεια οι “κιτρινόμαυροι” είχαν αυξήσει την πίεση τους.

Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ήρθε στο 7′ από τους “ασπρόμαυρους”, με τους Νέιρα, Ναμπί και Βαζ να πραγματοποιούν μια φοβερή συνεργασία, η μπάλα να καταλήγει στον Στάικο και εκείνος να την στέλνει λίγο άουτ με ένα διαγώνιο σουτ.

Στο 14′ οι Θεσσαλονικείς έκαναν το 1-0. Μετά από μια σπάνιας ομορφιάς κυκλοφορία της μπάλας από τους Κόρχουτ, Ματίγια και Μαντσίνι, η μπάλα κατέληξε στον Φετφατζίδη και εκείνος άνοιξε το σκορ με ένα “γλυκό” πλασέ.

Η πρώτη ευκαιρία για την ομάδα του Σίμου ήρθε στο 19′, με τον Ναμπί να πραγματοποιεί μια επικίνδυνη εκτέλεση φαουλ στέλνοντας την μπάλα στον Φιγκειρέδο, εκείνος πήρε την κεφαλιά, όμως αστόχησε.

Ο ρυθμός είχε πέσει αρκετά μετά τα πρώτα 20 λεπτά του παιχνιδιού και ειδικότερα έπειτα από το cooling break, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν σχετικά ανορθόδοξα να γίνουν απειλητικοί.

Στο 34′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Μαντσίνι να εξαπολύει ένα δυνατό σουτ από διαγώνια θέση και τον Γουάλει να το αποκρούει, ενώ ύστερα από 1 λεπτό ο Ροζ αστόχησε με κεφαλιά πάνω στην γραμμή.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ είχε τον απόλυτο έλεγχο τους ματς, ενώ μάλιστα στο 45+2′ είχε ακόμη μια καλή στιγμή με τον Ματίγια, όμως δεν κατάφερε να βρει δεύτερο τέρμα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 50′, ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι μετά το απρόσκετο μαρκάρισμα του Δεληζήση στον Φιγκειρέδο. Ο Αργεντινός ανέλαβε την εκτέλεση του και δεν κατάφερε να κερδίσει τον Κουέστα.

Έπειτα από 8 λεπτά, οι “ασπρόμαυροι” βρέθηκαν ξανά κοντά στην ισοφάριση, με τον Φιγκειρέδο να φεύγει από τον Μπαγκαλιάνη, να βρίσκεται σε θέση τετ α τετ, αλλά να κάνει ένα πολύ κακό τελείωμα.

Στο πρώτο 15 λεπτου του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα της Κρήτης είχε την απόλυτη κυριαρχία, με τους “κιτρινόμαυρους” να μην μπορούν να φτάσουν ούτε λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή.

Η πρώτη τελική για τους Θεσσαλονικείς ήρθε στο 64′ με ένα άστοχο σουτ του Μπρούνο Γκάμα, ενώ 2 λεπτά αργότερα οι Κρητικοί είχαν άλλη μια ευκαιρία με τον Φιγκειρέδο, ο οποίος δεν τα κατάφερε.

Στο 77′ η ομάδα του Σίμου έχασε ακόμη μια τεράστια ευκαιρία, όταν ο Φιγκειρέδο βρέθηκε με την μπάλα στα πόδια μέσα στην περιοχή, εξαπέλυσε ένα σουτ και η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι.

Μετά από 4 λεπτά οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πολύ κοντά σε δεύτερο τέρμα, με τον Μαντσίνι να φεύγει στην κόντρα, να βρίσκεται ένας με έναν με τον Γουάλει, αλλά να μην καταφέρνει να ευστοχήσει.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο ρυθμός είχε πέσει κατακόρυφα, με μόνη αξιοσημείωτη στιγμή μέχρι την λήξη να είναι η αποβολή του Φιγκειρέδο με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Κίτρινες: Φιγκεϊρέδο, Μεγιάδο, Γιαννούλης, Νέιρα, Κουτρουμπής – Κόρχουτ, Μπαγκαλιάνης, Μαντσίνι, Κουέστα

Κόκκινες: Φιγκεϊρέδο

ΟΦΗ: Γουάλεϊ, Μαρινάκης (86′ Βίκτορ), Κουτρουμπής, Γιαννούλης (86′ Μπράουν), Κοροβέσης, Μεγιάδο, Στάικος (64′ Σεμέντο), Ναμπί (78′ Νοικοκυράκης), Νέιρα, Βαζ, Φιγκεϊρέδο

Άρης: Κούεστα, Κόρχουτ (71′ Σόουζα), Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης, Ρόουζ, Ματίγια, Σάσα, Μαρτίνες, Γκάμα, Φετφατζίδης, Μαντσίνι