Μπαρτσελόνα: Απόδραση με Βιδάλ από την Βαγιαδολίδ

Η Μπαρτσελόνα με δυσκολία απέδρασε από την Βαγιαδολίδ με 0-1 και κράτησε τις οποίες ελπίδες έχει για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Για την 36η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν η Μπαρτσελόνα ξεπέρασε με το τέρμα του Αρτούρο Βιδάλ το εμπόδιο της Βαγιαδολίδ, ενώ η Θέλτα μπήκε ξανά σε περιπέτειες με την ήττα της στην Παμπλόνα κόντρα στην Οσασούνα.

Για άλλο ένα παιχνίδι πρωταγωνιστής των Μπλαουγκράνα ήταν ο Λιονέλ Μέσι που με την ασίστ του και γενικά το παιχνίδι του, ήταν αυτός που έδωσε την πολύτιμη αυτή νίκη.

Η Μπαρτσελόνα ήταν νωθρή καθ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και παρότι είχε την κατοχή δημιούργησε ίσες ευκαιρίες με την Βαγιαδολίδ.

Τον γόρδιο δεσμό έλυσε ο Αρτούρο Βιδάλ στο 17′ μετά την τελική πάσα του μέση και ύστερα απλά κρατούσε την μπάλα και δεν μετουσίωσε κάποια από τις φάσεις της.

Η Μπαρτσελόνα βρίσκεται στην δεύτερη θέση, ένα πόντο πίσω από την πρώτη Ρεάλ που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο ενώ η Βαγιαδολίδ έμεινε στην 14η θέση επτά βαθμούς από την ζώνη του υποβιβασμού.

Βαγιαδολίδ: Μασίπ, Μογιάνο, Κίκο, Σάντσες, Γκαρσία(Νάτσο 26′), Φέντε, Φερνάντες(Χέρβιας 46′), Κίκε, Αλβάραθ(Ουνάλ), Γκουααρντίολα(Ραμίρεζ 61′) , Πλάνο(Ρούμπιο 80′)

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Λεγκλέ(Αραούχο 57′), Πικέ, Άλμπα, Σεμέδο, Μπουσκέτς(Φίρπο 74′), Ρομπέρτο, Πούιγκ(Ράκιτιτς 57′), Βιδάλ, Μέσι, Γκριεζμάν(Σουάρεζ 46′)

Οσασούνα- Θέλτα 2-1

Ήττα για την Θέλτα, στην Παμπλόνα κόντρα στην αδιάφορη Οσασούνα με 2-1. Το σκορ άνοιξε ο Μίνα για την Θέλτα ύστερα από την τελική πάσα του Ιάγκο Άσπας στο 10ο λεπτό.

Η Οσασούνα ισοφάρισε με την κεφαλιά του Ενρίχ μετά από μακρινή μπαλιά του Εστουπινάν στο 23′.
Την ολική ανατροπή ολοκλήρωσε η βασκικη ομάδα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και πάλι με κεφαλιά με τον Χοσέ από την σέντρα του Όιερ.

Οι γηπεδούχοι με τη νίκη τους έφτασαν τους 48 πόντους  και την 11η θέση, ενώ η Θέλτα βρίσκεται στην 16η με 36 τέσσερις βαθμούς πάνω από την Μαγιόρκα η οποία έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.