ΟΦΗ-Ατρόμητος: Απέδρασαν με το διπλό από το Ηράκλειο οι Περιστεριώτες

Με το τέρμα του Έρλινγκμαρκ, ο Ατρόμητος έφυγε με το διπλό από την έδρα του ΟΦΗ

Ο Ατρόμητος επικράτησε με 0-1 του ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ, για την 14η αγωνιστική της Super League 1.

Ένα εντυπωσιακό γκολ του Έρλινγκμαρκ στο πρώτο μέρος έδωσε τη νίκη στον Ατρόμητο και να ξεκινήσει νικηφόρα στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.

Πλέον η ομάδα του Περιστερίου ανέβηκε στην 7η θέση, έχοντας 18β, ενώ οι Κρητικοί παρέμειναν στους 10β.

Ο Ατρόμητος ξεκίνησε καλύτερα, αλλά ο ΟΦΗ απείλησε πρώτος στο 10ο λεπτό, με τον Γιαννιώτης να διώχνει σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Ντίκο.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με το ξεκίνημα, καθώς οι δύο ομάδες έκαναν πολλά λάθη. Στο 38΄ ο Κόλμαν προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή του Μαυρομμάτη, αλλά λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ.

Στο 43ο λεπτό, ο Έρλινγκμαρκ έπιασε ένα καταπληκτικό βολέ έξω από την περιοχή των Κρητικών, νικώντας τον Μανδά για το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης. Στο 51΄ ακυρώθηκε γκολ του Βούρου με υπόδειξη του VAR για οφσάιντ του σκόρερ.

Η ομάδα του Ηρακλείου έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 65΄, όταν σε σουτ του Ντίκο μέσα από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Γιαννιώτη.

Αυτή ήταν και η σημαντικότερη ευκαιρία των γηπεδούχων, καθώς στη συνέχεια πίεσαν, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση και με τον Ατρόμητο να φεύγει με το διπλό από την Κρήτη.

Κίτρινες: Νέιρα – Στρούγγης

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Πασαλίδης (66΄ Νέιρα), Διαμαντής, Βούρος, Λάρσον, Ντιουσέ (76΄ Περέα), Μεγιάδο, Τοράλ (85΄ Ντουρμισάι), Μαρινάκης, Ντίκο, Μπιφουμά (46΄ Γκερέρο).

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηϊσαΐας, Μαυρομμάτης (38΄ Στρούγγης), Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Έρλινγκμαρκ, Φριτζόνσον (76΄ Οικονομίδης), Ρομπάιγ (71΄ Κλωναρίδης), Τζαβίδας (77΄ Κιάρτανσον), Ροτάριου (71΄ Τζοβάρας).