Super League: Ήττα για τον Παναιτωλικό από τον ΠΑΟΚ

Με ήττα από τον ΠΑΟΚ ξεκίνησε ο Παναιτωλικός την έναρξη του πρωταθλήματος

Για την 14η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος, ο Παναιτωλικός γνώρισε την ήττα με 0-2 από τον ΠΑΟΚ στο Αγρίνιο.

Για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου τα τέρματα πέτυχαν οι Νέλσον Ολιβέιρα (45’+5’) και Ντάγκλας Αουγκούστο (86’)

Στο πρώτο μερος ο ΠΑΟΚ μπηκε αρκετα δυναμικά έχοντας γρήγορο ρυθμό. Στο 14′ ο ΠΑΟΚ βρήκε γκολ αλλά ακυρώθηκε από το VAR το ακυρωθεί γκολ το πέτυχε ο Κάλεντ Νάρεϊ έπειτα απο την ωραία κίνηση και κάθετη πάσα του Ολιβέιρα. Στο ξεκίνημα της φάσης συμμετείχε κι ο Ομάρ Ελ Καντουρί που τραυματίστηκε κι έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Οι φιλοξενούμενοι ύστερα απο το άκυρο γκολ δεν το έβαλαν κάτω κι ενέτειναν τις προσπάθειές τους. Στο 35’, ο Ανέστης έδιωξε δύσκολα το συρτό σουτ του Ολιβέιρα ενώ στην εξέλιξη της φάσης ήταν σε ετοιμότητα και για την προσπάθεια του Γιάννη Κωνσταντέλια. Στο 39′ ο Ανέστης σταμάτησε το γυριστό σουτ του Νάρεϊ αλλά και το πλασέ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς

ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς να κερδίζει φάουλ. Ο Νάρεϊ έκανε τη σέντρα κι ο Ολιβέιρα σκόραρε με κεφαλιά.

Οι άνθρωποι του Παναιτωλικού, ωστόσο, διαμαρτυρήθηκαν έντονα, καθώς στην εκτέλεση του φάουλ, ο Αουγκούστο απώθησε τον Δημήτρη Κολοβό, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται μέσα σε μεγάλη ένταση.

Στη επανάληψη τα «καναρίνια» μπήκαν βελτιωμένοι σπαταλώντας σπουδαία διπλή ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 57’, του Γιόχαν Μάρτενσον και του Νίκου Καρέλη στη συνέχεια να στέλνει την μπάλα άουτ με προβολή, σε άδεια εστία.

Στο 72′ ο Νάρεϊ έχασε καλή στιγμή να γράψει το όνομα του στον πίνακα των σκορερ

Το δεύτερο γκολ ήρθε για τους θεσσαλονικείς στο 86′ με τον Αουγκούστο. Νίκη αυτή έδωσε στον ΠΑΟΚ την τέταρτη διαδοχική νίκη του στη Super League και τον άφησε μόνο στην τρίτη θέση. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου, έπεσε στην 8η θέση.

Κίτρινες: Κολοβός, Φλόρες – Αουγκούστο, Σοάρες, Κωνσταντέλια, Σβαμπ.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας, Λάρσον, Μλάντεν, Χουχούμης, Μάρτενσον (65’ Σενγκέλια), Φλόρες, Ντίας (81’ Ξενιτίδης), Νταγκό, Κολοβός, Καρέλης (81’ Ζοάο Πέδρο).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Σοάρες (87’ Βιεϊρίνια), Σβαμπ (89’ Ντάντας), Αουγκούστο, Ελ Καντουρί (19’ Α. Ζίβκοβιτς), Νάρεϊ (81’ Μουργκ), Κωνσταντέλιας, Ολιβέιρα (87’ Τόμας)