ΟΦΗ-Ατρόμητος: Ισόπαλοι στο Ηράκλειο

Πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο Ηράκλειο κόντρα στον ΟΦΗ ο Ατρόμητος

Ο ΟΦΗ ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον Ατρόμητο στο Γεντί Κουλέ, για την 5η αγωνιστική της Super League 1.

Οι Κρητικοί προηγήθηκαν με τον Λουίζ Φελίπε στο 33’, όμως οι φιλοξενούμενοι με το γκολ του Γιουμπιτάνα στο 86ο λεπτό πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια με τους Τοράλ και Μοσκέρα,

Η ομάδα του Ηρακλείου δεν κατάφερε να κάνει το «3Χ3» στην έδρα του και να πιάσει τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας (με ένα αγώνα περισσότερο).

Από την άλλη, η ομάδα του Κόλμαν παραμένει χωρίς νίκη μετά από 4 ματς (είχε αναβληθεί το παιχνίδι της πρεμιέρας με τον Παναθηναϊκό),

Ο Ατρόμητος μπήκε λίγο πιο δυνατά στον αγώνα με διάθεση να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους και στο 4’ είχε την πρώτη καλή στιγμή του με το σουτ του Αντζιέλσκι που κόντραρε στον Πασαλίδη και πέρασε κόρνερ.

Ο ΟΦΗ «απάντησε» στο 12’ με το σουτ του Φελίπε (άουτ) και στο 26’ με το πλασέ του Μπάκιτς (άουτ).

Οι Περιστεριώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ρομπάιγ στο 29΄, όταν εκτέλεσε σωστά, αλλά ο Πασαλίδης έδιωξε πάνω στη γραμμή γλιτώνοντας την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση.

Ο ΟΦΗ πήρε «κεφάλι» στο σκορ στο 33’ με τον Λουίζ Φελίπε έπειτα από σέντρα του Αμπάντα, κάνοντας το 1-0 για τους Κρητικούς.

Ο Ατρόμητος ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με άλλη μία μεγάλη ευκαιρία, όταν από το γύρισμα του Ρομπάιγ, ο Βαλένσια πλάσαρε, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Αμπάντα και χτύπησε στο αριστερό δοκάρι.

Στο 57’ οι Βούρος και Τοράλ συνδυάστηκαν υπέροχα, ο Ισπανός πλάσαρε, αλλά ο Τσιντώντας απέκρουσε, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει κόρνερ.

Οι Κρητικοί είχαν άλλο ένα δοκάρι απ’ την υπέροχη ενέργεια του Μοσκέρα στο 77’, για να ακολουθήσει η «ψυχρολουσία» για τους γηπεδούχους στο 86’. Ο Έντερ Γκονζάλες βρήκε με εξαιρετική πάσα τον Γιουμπιτάνα μέσα στην περιοχή κι ο τελευταίος χωρίς να χρονοτριβήσει «εκτέλεσε» τον Σωτηρίου, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Κίτρινες: Μεγιάδο, Βούρος, Πασαλίδης – Φριντζόνσον, Ασεβέδο, Γιουμπιτάνα, Κεσχρίντα

ΟΦΗ (Νταμπράουσκας): Σωτηρίου, Βούρος, Πασαλίδης, Καρώ, Λάρσον, Μεγιάδο (65’ Γκλάζερ), Γκαγιέγκος (80’ Τοράρινσον), Μπάκιτς, Αμπάντα, Τοράλ (80’ Νέιρα), Λουίζ Φελίπε (72’ Μοσκέρα).

Ατρόμητος (Κόλμαν): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Φριντζόνσον (46’ Κούντε), Ρομπάιγ (74’ Βέργος), Καμαρά (64’ Γιουμπιτάνα), Βαλένσια (81’ Κουέν), Αντζιέλσκι.