ΟΦΗ-Ατρόμητος: Καθάρισε ο Ντουρμισάι για τους Κρητικούς

Άνετη νίκη για τον ΟΦΗ επί του Ατρομήτου, με πρωταγωνιστή τον Ντουρμισάι

Ο ΟΦΗ επικράτησε 2-0 του Ατρομήτου στο Γεντί Κουλέ, για την 9η αγωνιστική της Super League 1. Τα γκολ των Κρητικών πέτυχε ο Ντουρμισάι (7′, 10′).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στο γήπεδο τους και έφτασαν τους 12β. Αντίθετα οι Περιστεριώτες γνώρισαν μία ακόμη ήττα και παραμένουν στον πάτο της βαθμολογίας με 2β.

Ο ΟΦΗ κατάφερε να προηγηθεί νωρίς και να βάλει τις βάσεις για τη νίκη. Μόλις στο 7ο λεπτό μετά από ασυνεννοησία και παιδικό λάθος των Πίριτς και Χατζηισαϊα, ο Ντουρμισάι το εκμεταλλεύτηκε και με σουτ σε κενό τέρμα, έκανε το 1-0.

Στο 10ο λεπτό οι Κρητικοί έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα, με τον Ντουρμισάι να σουτάρει μέσα από την περιοχή και να κάνει το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να μειώσουν στο 23΄ με τον Επασί να διορθώνει το λάθος του και να διώχνει σωτήρια την προβολή του Κουλούρη, ενώ στην αντεπίθεση οι Κρήτες «άγγιξαν» το 3-0, αλλά ο Φαν Ντάινεν δεν πρόλαβε να πλασάρει ενώ είχε περάσει και τον Πίριτς.

Όσο περνούσε η ώρα προσπάθησε να αντιδράσει ο Ατρόμητος, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με τον ΟΦΗ να κρατάει άνετα το προβάδισμα του μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν κακή εικόνα και παρά τις αλλαγές, δεν άλλξε κάτι στο παιχνίδι τους, με τους Κρητικούς να φτάνουν πιο εύκολα στα καρέ των Περιστεριωτών.

Ο Ατρόμητος, πάντως, είχε μία καλή στιγμή στο 82΄ από το γύρισμα του Κλωναρίδη και την παρεμβολή του Βούρου πριν η μπάλα φτάσει στον Κουλούρη, στην τελευταία σημαντική φάση του ματς.

Κίτρινες: Ντουρμισάι, Διαμαντής, Μαρινάκης – Μπεντινέλι

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Λάμπρου (85΄ Πασαλίδης), Φαν Ντάινεν (64΄ Καμάου), Βούρος, Διαμαντής, Γκαγέγκος, Ντουρμισάι, Τοράλ (78΄ Ναμπί), Μεγιάδο, Μπαλογιάννης

Ατρόμητος (Παράσχος): Πίριτς, Καστελάνο (46΄ Κλωναρίδης), Βασιλαντωνόπουλος (46΄ Κιβρακίδης), Χατζηϊσαΐας, Παπαδόπουλος, Γκαλβάο, Χαρίσης (71΄ Ντένις), Σάλομον, Μπεντινέλι (71΄ Σπιριντόνοβιτς), Μουνίθ (85΄ Κωτσόπουλος), Κουλούρης