ΠΑΣ Γιάννινα- Παναιτωλικός: Με σκυμμένο το κεφάλι έφυγαν οι Αγρινιώτες

Δεν κέρδισε το ντέρμπι της Δυτικής Ελλάδος ο Παναιτωλικός κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Για την 9η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ, ο Παναιτωλικός ηττήθηκε με 0-3 από τον ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες. Με τους Γιαννιώτες να επιστρέφουν στις νίκες , καταλαμβάνοντας μια θέση στην πεντάδα. Τα καναρίνια με τις πολλές απουσίες δεν μπορούσαν να διαχειριστούν τον αγώνα.

Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΣ Γιάννινα, μπήκε με πυγμή παίρνοντας γρήγορα την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Αντίθετα με τον αποδεκατισμένο  Παναιτωλικό που μπήκε αρκετά νωχελικός δείχνοντας ότι δεν μπορεί να γίνει επικίνδυνος για την αντίπαλη εστία.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 33’ με τον Εραμούσπε από την εξαιρετική εκτέλεση πέναλτι, φυσικά η απόφαση αυτή ήταν τραβηγμένη. Το 2-0 έγινε στο 37’με τον  Περέα έπειτα από την πάσα του Μιλιντσεάνου.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός προσπάθησε να δώσει σφυγμό με τον Βέργο στο 57’ ο   Λοντίγκιν έκανε εξαιρετική απόκρουση. Ένα λεπτό αργότερα η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά σημείωσε το 3-0 με σκόρερ τον Κάργα. Στην συνέχεια ο Παναιτωλικός προσπαθούσε να βγάλει αντίδραση χωρίς αποτέλεσμα, καθώς τα δοκάρια δεν άφησαν να χαμογελάσουν οι  Μαλής, Βέργος. Το 3-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τον «Τίτορμο» να γνωρίζει την 5η σερί ήττα του και την 6η στα τελευταία επτά ματς (έχει και μία ισοπαλία).

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας (68΄ Τριάδης), Εραμούσπε, Κάργας, Πέερσμαν, Καραχάλιος (85΄ Λιάσος), Ντομίνγκεθ, Γκαρντάβσκι (62΄ Οικονομόπουλος), Σνάιντερ (69΄ Μορέιρα), Μιλιντσεάνου, Περέα

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Αποστολάκης, Μπακαδήμας, Λούι (46΄ Καρέλης), Κορνέλιους, Φλόρες, Χουχούμης (52΄ Μπελεβώνης), Τσιγγάρας, Μαλής, Ντουάρτε, Βέργος