ΟΦΗ-Ολυμπιακός: Πέρασε με ανατροπή από το Ηράκλειο

Με ανατροπή ο Ολυμπιακός πέρασε από το Ηράκλειο.

Τη νίκη με 1-2 πήρε ο Ολυμπιακός επί του ΟΦΗ στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» για την 7η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλεκοι» έφτασαν στους 14 βαθμούς, πετυχαίνοντας την 4η νίκη τους στο πρωτάθλημα, ενώ οι Ηρακλειώτες με τη σειρά τους έμειναν στους 4.

Το σκορ άνοιξε για τους Κρητικούς με αυτογκόλ ο Ανδρέας Ντόι στο 40’, με τους Πειραιώτες να ισοφαρίζουν στο 58’ με τον Γκάρι Ροντρίγκες και να φτάνουν στη νίκη με τον Σιντρίκ Μπακαμπού στο 81’.

Στο 53’ ο Μανδάς επέκρουσε πέναλτι του Χάμες.

Ο Ολυμπιακός την προσεχή Πέμπτη αγωνίζεται στο Αζερμπαϊτζάν κόντρα στην Καραμπάγκ και εν συνεχεία την επόμενη Δευτέρα υποδέχεται τον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα.

Το ματς

Ο Μίτσελ παρέταξε με 4-3-3 τον Ολυμπιακό, με τον Τζολάκη στο τέρμα, Άβιλα, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Ρέαμπτσουκ στην άμυνα, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ, Αγκιμπού Καμαρά τριάδα στο κέντρο, Μασούρας, Μπιέλ, μεσοεπιθετικά και ο Μπακαμπού στην κορυφή.

Από την άλλη ο Νίκος Νιόπλιας παρέταξε με 4-2-3-1 τον ΟΦΗ, με τον Μανδά στο τέρμα, Μαρινάκη, Βούρο, Διαμαντή, Μανδά στην άμυνα, Περέα, Μεγιάδο στον άξονα, Τοράλ λίγο πιο μπροστά, Λάρσον, Ντίκο στα άκρα και Γκερέρο στην κορυφή.

Στο 9’ ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του ευκαιρία, με ένα σουτ του Μασούρα μέσα στην περιοχή, με τον Μαρινάκη να βάζει την κόντρα και να απομακρύνει.

Στο 12΄ο Τζολάκης μπλόκαρε ένα σουτ του Μεγιάδο, ενώ ένα λεπτό μετά, το ίδιο έκανε και ο Μανδάς σε σουτ του Μπιέλ.

Στο 14’ ο Ντίκο μπήκε από δεξιά, σούταρε, με τον Τζολάκη να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 23’ ο Άβιλα έκανε ατομική ενέργεια, πήρε τις κόντες, σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 34’ ο Μασούρας έφυγε στην πλάτη της άμυνας, έδωσε στον Μπακαμπού, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μανδά.

Στο 40’ ο ΟΦΗ προηγήθηκε. Μετά από κόψιμο επίθεσης του Ολυμπιακού, η μπάλα έφτασε στον Τοράλ που έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Ντόι που πήγε να διώξει, άθελά του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τζολάκη για το 1-0.

Ο Μίτσελ προσπάθησε στο ημίχρονο να φρεσκάρει την ομάδα, περνώντας στο ματς τους Γκάρι και Χάμες Ροντρίγκες, με τον Εμβιλά να περνά στα στόπερ.

Στο 47’ ο Βρουσάι δοκίμασε ένα σουτ που πέρασε εκτός. Ενώ ένα λεπτό μετά, ο Μπιέλ σούταρε από μακριά με τη μπάλα να περνά άουτ.

Στο 51ο λεπτό ο Βρουσάι κάλυψε με το σώμα του τη μπάλα, ο Μεγιάδο πήγε άτσαλα πάνω του ρίχνοντάς τον κάτω, με τον Διαμαντόπουλο να καταλογίζει πέναλτι. Το εκτέλεσε στο 53’ ο Χάμες Ροντρίγκες με τον Μανδά να το αποκρούει.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στην ισοφάριση στο 58’. Ο Χάμες έβγαλε πολύ ωραία κάθετη στον Γκάρι , αυτός μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε τον Μανδά και έκανε το 1-1.

Και στο 81’ οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στην ανατροπή. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε ωραία φάουλ, ο Μπακαμπού έπιασε κεφαλιά-ψαράκι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

Στο 90’+1’ ο Γκάρι Ροντρίγκες έδωσε στον Μπακαμπού, ο οποίος πλάσαρε αλλά για λίγο αστόχησε.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Μανδάς, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Περέα, Μεγιάδο (72’ Τζου), Τοράλ (64’ Ντουρμισάι), Λάρσον, Ντίκο (55’ Ντιουσέ), Γκερέρο

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Τζολάκης, Άβιλα (39’ λ.τρ. Βρουσάι), Παπασταθόπουλος, Ντόι (46’ Γκάρι Ροντρίγκες), Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ, Αγκιμπού Καμαρά (80’ Μαρσέλο), Μασούρας (46’ Χάμες Ροντρίγκες), Μπιέλ (74’ Βαλμπουενά), Μπακαμπού