Α1 Γυναικών: Πέρασε με νίκη από τα Γιάννινα ο Παναθηναϊκός

Με νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο φετινό πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εκτός έδρας του ΠΑΣ Γιάννινα με 76-50 και ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι “πράσινες” επέβαλαν από την αρχή το ρυθμό τους και με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο κυριάρχησαν πλήρως στο παρκέ φτάνοντας εύκολα στην πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Παυλοπούλου με 18 πόντους με την Ρίντ να ακολουθεί με 15 και την Κάρτερ να έχει 12. Από τον ΠΑΣ η Εβόντο είχε 13.

Ο ΠΑΟ ξεκίνησε καλά αλλά κάποια λάθη του, έδωσαν στα Γιάννενα την ευκαιρία να ισοφαρίσουν σε 13-13, ωστόσο οι «πράσινες» με την Κάρτερ και κερδισμένο καλάθι και φάουλ από τη Ριντ «έκλεισαν» την περίοδο με +5 πόντους (15-20).

Στη συνέχεια, ο ΠΑΣ πλησίασε στους τρεις (19-22), αλλά και πάλι το «τριφύλλι» βγήκε λύσεις και με τρίποντο της Σωτηρίου προηγήθηκε με +7 (21-28). Μπορεί το δεύτερο δεκάλεπτο να ήταν το λιγότερο παραγωγικό για τον ΠΑΟ αλλά περιόρισε τα λάθη του, «έσφιξε» την άμυνα και πήγε στα αποδυτήρια με +10 (25-35) για το ημίχρονο.

Οι αθλήτριες της Καπογιάννη επέστρεψαν με φόρα στο παρκέ και άρχισαν να «χτίζουν» διαφορά με ένα σερί 5-12 (30-47) που έφτασε το +20 (33-53) στο 26’. Η τρίτη περίοδος έληξε 36-54 με τις «πράσινες» να έχουν θέσει τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 50-76.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 25-35, 36-54, 50-76

Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Δέλλας-Τσάνταλη

ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Μπριγκς 10, Σαρηγιαννίδου 6, Μαρίνη 9, Καλαμπάκου, Τζήμου, Εφα 12, Εβόντο 13(1).

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 15, Ζιάκα, Παυλοπούλου 18 (2), Πότερ 8, Σωτηρίου 9 (1), Μπουντούρη 4, Αλεξανδρή 6, Παλάσκα, Κάρτερ 12(2), Θεοδωρομανωλάκη και Χαιριστανίδου 4.