ΟΦΗ-Ολυμπιακός: Γκάζωσαν στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στη νίκη οι “ερυθρόλευκοι”

Με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και δύο γκολ από τον Σισέ, ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την έδρα του ΟΦΗ.

Νικηφόρα πέρασε από το «Θ. Βαρδινογιάννης» ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε με 1-3 του ΟΦΗ για τη 12η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο, έκαμψαν την αντίσταση των Κρητικών, οι οποίοι είχαν ανοίξει το σκορ νωρίς και έτσι έφτασαν στους 32 βαθμούς, στο +9 από την ΑΕΚ η οποία παίζει αύριο Κυριακή με τον Παναθηναϊκό.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Παπέ Αμπού Σισέ στο 25’ και στο 49’ και ο Ρόνι Λόπες στο 60’. Για τους Ηρακλειώτες είχε ανοίξει το σκορ ο Απόστολος Διαμαντής στο 16’.

Έτσι, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα πετυχαίνοντας την έβδομη συνεχόμενη νίκη, την ώρα που για τον ΟΦΗ είναι η δεύτερη ήττα του.

Το ματς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς, με τον Βατσλίκ στο τέρμα, Λαλά, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Εμβιλά, Μπουχαλάκης στον άξονα, Μασούρας, Ρόνι Λόπες στα άκρα, Αγκιμπού Καμαρά δεκάρι και Ελ Αραμπί στην επίθεση.

Στο 8’ ο Καστάνιος έκανε γυριστό σουτ, που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Βατσλίκ. Ενώ στο 12’ ο Μπα έκανε ένα πολύ κακό γύρισμα προς τον Βατσλίκ, που πρόλαβε ο Καστάνιος, αλλά ο Τσέχος γκολκίπερ των Πειραιωτών μπλόκαρε.

Η ομάδα του Ηρακλείου άνοιξε το σκορ στο 16’. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα κόντραρε στον Εμβιλά, ο Λόπες έκανε «τσαφ» και ο Διαμαντής σούταρε στην κίνηση και σκόραρε για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση μετά το γκολ και πίεσε για την ισοφάριση. Στο 24’ αρχικά ο Ρόνι Λόπες και στη συνέχεια ο Λαλά, σούταραν με τον Επασί να αποκρούει.

Και στο 25’ ήρθε η ισοφάριση. Ο Εμβιλά έβγαλε εξαιρετική σέντρα από δεξιά, ο Σισέ αμαρκάριστος έπιασε καρφωτή κεφαλιά που δεν άφησε περιθώριο στον Επασί για το 1-1.

Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου έγινε δυναμικό παιχνίδι μεν, αλλά χωρίς πολλές φάσεις.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» το ματς.

Στο 49’ μετά από φάση διαρκείας, ο Εμβιλά έβγαλε σέντρα σουτ, η μπάλα στρώθηκε στον Σισέ που με κοντινό πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ κάνοντας το 1-2.

Στο 50’ ο Βατσλίκ μπλόκαρε σουτ του Γκαγιέχος. Ενώ οκτώ λεπτά μετά, ο Αγκιμπού σούταρε με τον Επασί να αποκρούει και στη συνέχεια ο Εμβιλά έκανε άστοχο σουτ.

Και στο 60’ ήρθε και το τρίτο τέρμα. Μετά από φάση διαρκείας, ο Ρόνι Λόπες πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, σούταρε με δύναμη και έκανε το 1-3. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Λόπες στο πρωτάθλημα και δεύτερό του με τη φανέλα του Ολυμπιακού, καθώς είχε σκοράρει και στο πρόσφατο ματς Κυπέλλου κόντρα στον Λεβαδειακό.

Στο 71’ ο Μαντί Καμαρά έπιασε δυνατό σουτ που έδιωξε ο Επασί, ενώ δύο λεπτά μετά, ο ίδιος σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, ο Σισέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Επασί σε δύο χρόνους και στη συνέχεια η μπάλα κατέληξε άουτ από τον Μπα.

Στο 84’ ο Σελίμοβιτς πρόλαβε την έξοδο του Βατσλίκ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη. Και στην τελευταία φάση στο 90’+1′, ο Βατσλίκ μπλόκαρε σουτ του Στάικου από τα 30 μέτρα.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής (75’ Σελίμοβιτς), Μπαλογιάννης, Τοράλ (89’ Στάικος), Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν, Φαν Ντάινεν (68’ Τσιλιανίδης), Λάμπρου (68’ Καμάου) , Καστάνιος (68’ Γιάννου)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (65’ Μ. Καμαρά), Λόπες (89’ Βαλμπουενά), Μασούρας (80’ Ονιεκούρου), Α. Καμαρά, Ελ Αραμπί (89’ Τικίνιο)