Bundesliga: Πήρε το klassiker η Μπάγερν Μονάχου

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε μέσα στο Signal Induna Park τη Ντόρτμουντ.

Για την 14η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου πήρε το διπλό μέσα στο Ντόρτμουντ με 2-3 και ανέβασε την διαφορά στο +4 από τους Βεστφαλούς.

Η Ντόρτμουντ άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό με τον Μπραντ. Ο Μπέλιγχαμ έκανε ωραία ενέργεια, σέρβιρε τον Μπραντ και με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Νόιερ.

Η Μπάγερν έφερε γρήγορα το παιχνίδι στα ίσια. Πιο συγκεκριμένα, στο 9′ ο Μίλερ πάσαρε στον Λεβαντόφσκι και αυτός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο σουτ.

Η Μπάγερν Μονάχου ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 44ο λεπτό. Ο Κομάν βρέθηκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ έκανε το 1-2.

Η Μπορούσια τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους έκανε το 2-2. Ο Μπέλιγχαμ βρήκε τον Χάαλαντ στην περιοχή και με υπέροχο πλασέ, ο Νορβηγός βρήκε στόχο για το 2-2.

Οι Βαυαροί πήραν τη νίκη με την εκτέλεση πέναλτι του Λεβαντόφσκι στο 77ο λεπτό. Ο Χουμελς βρήκε την μπάλα με το χέρι

Σκόρερ: 5′ Μπραντ, 48′ Χάαλαντ – 9′, 77′ Λεβαντόφσκι, 44′ Κομάν

Κάρτες: 51′ Τσαν, 86′ Μπέλιγχαμ – 88′ Λεβαντόφσκι, 95′ Ουπαμεκάνο

Ντόρτμουντ (Ροζ): Κόμπελ, Μουνιέ, Ακάνζι, Χούμελς, Γκερέιρο (82′ Σουλτζ), Τσαν, Νταχούντ (60′ Μάλεν), Μπραντ (69′ Βολφ), Ρόις, Μπέλιγχαμ, Χάαλαντ (82′ Τίγγες)

Μπάγερν Μονάχου (Νάιγκελσμαν): Νόιερ, Ντέιβις, Λούκας Ερνάντες (74′ Ζούλε), Ουπαμεκάνο, Παβάρ, Τολισσό, Γκορέτσκα (65′ Μουσιάλα), Σανέ (65′ Γκνάμπρι), Μίλερ, Κομάν (88′ Νιανζού), Λεβαντόφσκι