“Σώθηκε” στο τέλος ο Παναθηναϊκός

Παρά τις απουσίες των δύο ομάδων και σε ένα χορταστικό ματς με φάσεις και γκολ, Παναθηναϊκός και ΟΦΗ μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο ΟΦΗ έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του και ο Παναθηναϊκός με γκολ στο 94′ έφυγε με την ισοπαλία (2-2) από το Γεντί Κουλέ, για την 5η αγωνιστική της Super League 1.

Όπως στον εντός έδρας αγώνα του ΟΦΗ με τον Ατρόμητο, έτσι και με τον Παναθηναϊκό δέχτηκε γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα και έχασε ακόμη ένα τρίποντο την τελευταία στιγμή. Βελτιωμένη εικόνα για το “τριφύλλι”, σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, όμως χρειάζεται πολύ δουλειά σε όλες τις γραμμές και κυρίως στην άμυνα.

Τα τέρματα για τους Κρητικούς πέτυχαν οι Στάρτζεον και Μεγιάδο, ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Καρλίτος. Ο Μακέντα σημείωσε το 2-2 στο τέλος, ενώ o ίδιος παίκτης είχε χαμένο πέναλτι στο 1-1.

Αναζητούν ακόμα την πρώτη τους νίκη οι “Πράσινοι”, καθώς έχουν δύο ισοπαλίες και δύο ήττες μέχρι στιγμής και βρίσκονται στην 12η θέση με 2β. Η ομάδα του Γιώργου Σίμου βρίσκεται στην 6η θέση με 6β.

Στο γήπεδο του ΟΦΗ βρέθηκε και ο Άγγλος αρχιδιαιτητής της ΚΕΔ, Μαρκ Κλάτενμπεργκ, ο οποίος παρακολούθησε από κοντά την αναμέτρηση.

Πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο μπήκε ο Παναθηναϊκός που προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά, όμως ο ΟΦΗ όσο περνούσε ο χρόνος ισορρόπησε το παιχνίδι.

Στο 23ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή ευκαιρία για να προηγηθούν. Μετά από σέντρα του Σάντσες, ο Καρλίτος έκανε το γυριστό σουτ, με τον Βάτερμαν να αποκρούει.

Στη συνέχεια η ομάδα του Γιώργου Σίμου πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Διούδη.

Στο 37′ οι Κρητικοί άνοιξαν το σκορ με τον Στάρτζεον. Μετά από κακό διώξιμο του Διούδη, ο Χατζηγιοβάνης έκανε λάθος κοντρόλ, άνοιξε τη μπάλα παραπάνω από όσο έπρεπε και ο Στάικος έκλεψε τη μπάλα, σούταρε δυνατά με τον Διούδη να διώχνει, αλλά ακολούθησε τη φάση ο Στάρτζεον και έκανε το πλασέ, κάνοντας το 1-0.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους το 1-0  υπέρ του ΟΦΗ έμεινε, με τους “πράσινους” να μην μπορούν να αντιδράσουν και να νιώθουν επηρεασμένοι με το γκολ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα και στο 47′ ο Χατζηγιοβάνης είχε χαμένο τετατετ, με τον Βάτερμαν να αποκρούει με τα πόδια.

Στο 49ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση (1-1). Ο Καρλίτος βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με ωραίο πλασέ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, νίκησε τον Βάτερμαν, που δεν του άφησε περιθώρια αντίδρασης.

Οι “πράσινοι” έφτασαν κοντά στην ανατροπή στο 54′, με τον Μακέντα να κερδίζει πέναλτι από τον Μεγιάδο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Μακέντα, όμως ο Βάτερμαν απέκρουσε το πέναλτι, κρατώντας το 1-1.

Μετά το χαμένο πέναλτι, έπεσε ψυχολογικά ο Παναθηναϊκός και ακολούθησε ένα 5λεπτο πίεσης του ΟΦΗ, χάνοντας τρεις ευκαιρίες.

Στο 60ο λεπτό ο Κοροβέσης με μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά στην απέναντι γωνία, ανάγκασε τον Διούδη σε μεγάλη επέμβαση.

Δύο λεπτά αργότερα, σε παρόμοια φάση με την προηγούμενη, ο Στάρτζεον αυτή την φορά, πήρε την κεφαλιά, με τον Διούδη να αποκρούει εκ νέου.

Στο 64′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του ΟΦΗ, ο Μεγιάδο πήρε τη κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Διούδη.

Στο επόμενο λεπτό, ο Παναθηναϊκός μετά από ωραία αντεπίθεση, ο Καρλίτος πάσαρε, όμορφα και έβγαλε μόνο του απέναντι στον Βάτερμαν τον Χατζηγιοβάνη, ο οποίος σούταρε με τη μία, αλλά ο Βάτερμαν έδιωξε σωτήρια.

Η ομάδα του Συλαϊδόπουλου έδειχνε πρόβλημα στις στημένες φάσεις και κυρίως στο ψηλό παιχνίδι, με τους παίκτες του ΟΦΗ να κυριαρχούν και να παίρνουν όλες τις κεφαλιές. Σε μία ακόμη τέτοια φάση, στο 77′ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σαρδινέρο στο πρώτο δοκάρι πήρε τη κεφαλιά και βρήκε στο δεύτερο αμαρκάριστο τον Μεγιάδο, ο οποίος σε κενό τέρμα, έκανε την κεφαλιά, κάνοντας το 2-1.

Στη συνέχεια ο ΟΦΗ προσπάθησε να παγώσει το ρυθμό που μέχρι το γκολ, είχε φρενήρη ρυθμό. Οι Κρητικοί διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους, όμως στην τελευταία φάση του αγώνα και ενώ έδειχνε ότι θα έπαιρνε τη νίκη ο ΟΦΗ, μετά από μια σειρά συνεχόμενων κεφαλιών, ο τελικός αποδέκτης ο Μακέντα με κεφαλιά, ισοφάρισε σε 2-2 στο 94′ που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Σακόρ – Σάντσες

ΟΦΗ (Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (73′ Μπαλογιάννης), Μεγιάδο, Στάρτζεον (80′ Γιάννου), Σακόρ, Στάικος (73′ Λυμπεράκης), Γρίβας, Σαρδινέρο (88′ Βαφέας)

Παναθηναϊκός (Συλαϊδόπουλος): Διούδης, Σάντσες (88′ Πούγγουρας), Βέλεθ, Σένκεφελντ, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης, Αλεξανδρόπουλος (62′ Σερπέζης), Μπουζούκης (88′ Καμπετσής), Χατζηγιοβάνης (70′ Εμμανουηλίδης), Μακέντα, Καρλίτος