Ο Γούτας “έσωσε” τον Ατρόμητο

Σε ένα γεμάτο παιχνίδι από φάσεις, γκολ και ανατροπές, ΟΦΗ και Ατρόμητος μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας στο Γεντί Κουλέ. “Δήμιος” του ΟΦΗ ο Γούτας.

O ΟΦΗ αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Ατρόμητο στο Γεντί Κουλέ, για την 3η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Οι Περιστεριώτες αν και προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου μέρους με τον Μανούσο, δέχτηκαν την ανατροπή με τα δύο γκολ του Σαρδινέρο. Όμως ο Γούτας σκόραρε στο 90+3′ (όπως και στο φιλικό του καλοκαιριού με τον ΟΦΗ) και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Δοκάρι με τον Ναμπί είχε ο ΟΦΗ, ενώ στα τελευταία λεπτά ο Ατρόμητος έπαιζε με δέκα παίκτες με την αποβολή του Μουνίθ.

Αήττητη παραμένει η κρητική ομάδα με μία νίκη και δύο ισοπαλίες (1-2-0), ενώ η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα (0-2-1)

Καλύτερα μπήκε στον αγώνα ο ΟΦΗ που πίεσε τον Ατρόμητο από τα πρώτα λεπτά, έχοντας την κατοχή της μπάλας. Οι Περιστεριώτες δυσκολευόντουσαν αρκετά  να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Οι Κρητικοί στο 32ο λεπτό είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Σαρδινέρο, που απέναντι από τον Γιαννιώτη, πλάσαρε αδύναμα, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να αποκρούει.

Στο 41ο λεπτό ο Ναμπί εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, με τη μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 44ο λεπτό ο ΟΦΗ σκόραρε με τον Σαρδινέρο, μετά από πάσα του Ουές, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ του Ουές στην αρχή της φάσης.

Ο Ατρόμητος στο επόμενο λεπτό κατάφερε και προηγήθηκε με τον Μανούσο (0-1). Αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, όμως μετά από έλεγχο του VAR, το γκολ μέτρησε κανονικά και οι φιλοξενούμενοι πήγαν με το 0-1.

Στο 45+6 οι γηπεδούχοι έχασαν νέα ευκαιρία για να ισοφαρίσουν. Ο Στάικος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, όμως ο Νέιρα αμαρκάριστος από το σημείο του πέναλτι, ανάγκασε τον Γιαννιώτη σε νέα απόκρουση.

Με το …καλησπέρα στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 49′ ο ΟΦΗ έφτασε στην ισοφάριση (1-1) με τον Σαρδινέρο. Μετά από ωραία κάθετη πάσα του Ναμπι, ο Νέιρα άφησε και ο Σαρδινέρο με πλασέ μέσα από την περιοχή, έκανε το 1-1.

Στο 56ο λεπτό η κρητική ομάδα πέτυχε την ανατροπή, πάλι με σκόρερ τον Σαρδινέρο (2-1). Μετά από ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Σαρδινέρο από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και με ωραίο συρτό πλασέ, σημείωσε το 2-1.

Στο 67ο λεπτό ο Ατρόμητος απάντησε, όμως ο Μανούσος πλάσαρε άστοχα μέσα από την περιοχή.

Στο 75′ πάλι ο Μανούσος έχασε νέα ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Μετά από ωραία προσπάθεια του Νάτσου, έβγαλε μόνο του τον επιθετικό των Περιστεριωτών, όμως το τελείωμα του ήταν κακό.

Στο 85ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν ακόμη μία ευκαιρία για να ισοφαρίσουν με τον Μανούσο, πάλι να αστοχεί, με πλασέ στη κίνηση μπροστά από το τέρμα.

Στα τελευταία λεπτά ο Μουνίθ που μόλις είχε μπει αλλαγή, δέχτηκε την κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης και άφησε τον Ατρόμητο με δέκα παίκτες.

Παρόλο που ο Ατρόμητος έπαιζε με δέκα παίκτες, στο 93′ ο Γούτας ισοφάρισε σε 2-2, με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Μανούσου. Το 2-2 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας.

Κίτρινες:  Μεγιάδο, Βούρος, Ουές – Τομάσεβιτς, Ραμπέγιο, Γκάλο, Ρισβάνης

Κόκκινη: Μουνίθ

ΟΦΗ (Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Σελίμοβιτς, Βούρος, Γιαννούλης, Κοροβέσης (90+4′ Γιάννου), Μεγιάδο, Στάικος (78′ Μίγγος), Νέιρα, Ναμπί (87′ Στάρτζεον), Σαρδινέρο (78′ Γκαργκαλατζίδης)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμιρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Στρούγγης (46′ Ρισβάνης), Γούτας, Τομάσεβιτς (42′ Νάτσος), Κιβρακίδης, Χαρίσης (65′ Μουνίθ), Σάλομον, Ραμπέγιο (78′ Ενσικουλού), Γιακουμάκης, Μανούσος.