ΟΦΗ: Βαριά ήττα από τη Γκόου Αχέντ Ιγκλς

Φινάλε στην προετοιμασία με βαριά ήττα για τον ΟΦΗ από τη Γκόου Αχέντ Ιγκλς

Ο ΟΦΗ ηττήθηκε με σκορ 4-1 από τη Γκόου Αχέντ Ιγκλς στο Deventer, στο πλαίσιο του τελευταίου φιλικού αγώνα της κρητικής ομάδας επί ολλανδικού εδάφους.

Οι Κρητικοί είχαν πολύ κακή εικόνα ανασταλτικά και δέχθηκαν τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, απέναντι σε μία ομάδα πολύ πιο έτοιμη, καθώς σε λίγες ημέρες θα δώσει τον πρώτο της αγώνα στην Eredivisie.

Η ομάδα της Κρήτης «άγγιξε» το γκολ μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Diousse να σουτάρει από αριστερά εντός περιοχής και τον de Lange να επεμβαίνει σωτήρια για την ομάδα του.

Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν στο 12’ με τον Stokkers να πλασάρει σε κενή εστία, ενώ τρία λεπτά αργότερα διπλασίασαν το σκορ με την εύστοχη κεφαλιά του Lidberg. Στο 32’, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Fontan βρήκε την μπάλα και με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα της εστίας του Epassy για το 3-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το α’ ημίχρονο.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου η ολλανδική ομάδα πέτυχε και τέταρτο γκολ με σκόρερ τον Kuipers, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον τερματοφύλακα της ομάδας μας.

Ο ΟΦΗ ανέβασε την απόδοσή του από το 60ο λεπτό, δημιουργώντας ευκαιρίες με τους Neira (62′, 64′) και Toral (65′), με την μπάλα να περνά εκτός εστίας και στις τρείς περιπτώσεις.

Στο 71ο λεπτό ο Neira με εύστοχο πλασέ μετά από ασίστ του Toral, κατάφερε να μειώσει σε 4-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Epassy, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Διαμαντής, Weiss, Στάικος, Diousse, Toral, Μπουζούκης, Τσιλιανίδης, van Duinen.

Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν επίσης οι: Πασαλίδης, Kamau, Neira, Mellado, Pobi (υπό δοκιμή) και Αποστολάκης.