Οι Ολλανδοί προκρίθηκαν στην παράταση στον τελικό του Nations League

Με ανατροπή κι ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0, η Ολλανδία γύρισε το ματς και επικράτησε με 3-1 της Αγγλίας, φτάνοντας στον τελικό απέναντι στην Πορτογαλία του Κριστιάνο.

Η ομάδα του Σαουθγκέιτ προηγήθηκε με το πέναλτι του Ράσφορντ, για να ισοφαρίσει ο Ντε Λιχτ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση με τους “οράνιε” να εκμεταλλεύονται τα λάθη της άμυνας της Αγγλίας και με το αυτογκόλ του Γουόκερ και το γκολ του Πρόμες πέτυχαν την ανατροπή και πήραν τη νίκη νε 1-3.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για 22η φορά στην ιστορία τους, με ισορροπημένη προϊστορία 6 νίκες για την καθεμία και 9 ισοπαλίες.

Στο πρώτο ημίωρο η Ολλανδία ήταν ελαφρώς καλύτερη, με μεγαλύτερη κατοχή μπάλας και κάποιες τελικές προσπάθειες, που όμως δεν ανησύχησαν τον Πίκφορντ.

Στο 30′ ο Ματίας Ντε Λιχτ μάρκαρε απρόσεκτα μέσα στην περιοχή και ο Κλεμέντ Τουρπίν καταλόγισε παράβαση πέναλτι. Ο Ράσφορντ ανέλαβε την εκτέλεση, νικώντας τον Σίλεσεν και άνοιξε το σκορ (1-0), διαμορφώνοντας το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ολλανδοί ανέβασαν στροφές.

Στο 55′ ο Ντεπάι απείλησε με ένα καλό σουτ την αγγλική εστία, χωρίς αποτέλεσμα.

Ο Κούμαν πέρασε στο ματς τους Πρόμες και Φαν Ντε Μπεκ, οι οποίοι ενέτειναν την πίεση για την ισοφάριση με ωραίες ενέργειες.

Στο 73′ μετά το κόρνερ του Ντεπάι,  ο Ντε Λιχτ πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-1). Ο 19χρονος κεντρικός αμυντικός του Άγιαξ εξιλεώθηκε για το πέναλτι.

Στο 83′ το γκολ του Λίνγκαρντ ακυρώθηκε ως οφσάιντ με χρήση VAR, αφήνοντας τους Άγγλους με τα… πανηγυρια.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Η Αγγλία έδειχνε πιο κουρασμένη, έκανε περισσότερα λάθη στην άμυνα, τα οποία και πλήρωσε.

Στο 97′ ο Κάιλ Γουόκερ έκανε το τάκλιν, όμως το κακό πλασέ του Πρόμες κοντραρε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, με την Ολλανδία να κάνει την ανατροπή.

Τα λάθη δεν σταματούσαν στα μετόπισθεν της Αγγλίας. Στο 114ο λεπτό  και μετά από ”πούλημα” της μπάλας στο ύψος της μεγάλης περιοχής, Ντεπάι και Πρόμες συνεργάστηκαν και ο τελευταίος έγραψε το τελικό 3-1.

Ολλανδία: Σίλεσεν, Φαν Ντάιγκ, Ντε Λιχτ, Νταμφρίς, Μπλιντ, Ντε Γιόνγκ, Ντε Ρουν (Φαν Ντε Μπεκ), Βαϊνάλντουμ, Μπεργκουίν (Πρόπερ), Μπάμπελ (Πρόμες), Ντεπάι

Αγγλία: Πίκφορντ, Μαγκουάιρ, Στόουνς, Τσίλγουελ, Γουόκερ, Ντελφ (Χέντερσον), Ράις, Μπάρκλεϊ, Στέρλινγκ, Σάντσο (Λίνγκαρντ), Ράσφορντ (Κέιν)