Οι Γουόριορς νίκησαν στο Τορόντο και μείωσαν σε 3-2

Στο καλύτερο ματς των πλέι-οφς του ΝΒΑ ως τώρα, οι Γουόριος κέρδισαν με 106-105 και διατήρησαν τις πιθανότητές τους για την κατάκτηση του τίτλου, αφού μείωσαν σε 3-2.

Οι “πολεμιστές” τελικά δεν έσπασαν… αμαχητί.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν καταιγιστικός εξ αρχής, με τις δυο ομάδες να είναι πολύ εύστοχες, οι μεν φιλοξενούμενοι στα τρίποντα, οι δε γηπεδούχοι μέσα στη ρακέτα.

Το Γκόλντεν Στέιτ έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του και σε αυτό συντέλεσε η παρουσία του Κέβιν Ντουράντ στο παρκέ, που έδωσε την ώθηση που έλειπε από την ομάδα του Στηβ Κερ στα τελευταία 9 παιχνίδια απουσίας του. Πέτυχε 11 πόντους στα 12 λεπτά που αγωνίστηκε, όμως κάπου εκεί ”κατέρρευσε” με πόνο στο δεξί πόδι και αποχώρησε για τα αποδυτήρια.

Στεφ Κάρι (31π. 7ρ. 6ασ.) και Κλέι Τόμπσον (26π. 6ρ. 4ασ.) ήταν ”ζεστοί” και βοήθησαν την ομάδα τους να είναι μπροστά στο σκορ για περίπου 43 λεπτά.

Εκεί ήρθε το ”κρεσέντο” των 10 σερί πόντων από τον Λέοναρντ (26π. 12ρ. 6ασ.) 4 λεπτά πριν το τέλος, για να βάλει τους Ράπτορς για πρώτη φορά σε θέση ισχύος με 6 πόντους διαφορά.

Οι ”δεινόσαυροι” δε χάρηκαν για πολύ. Τόμπσον και Κάρι ”όπλισαν” πίσω απ’ τα 7,25 εις τριπλούν και επανέφεραν το προβάδισμα τριών πόντων εν ριπή οφθαλμού.

Ο Λάουρι έχασε το buzzer beater και οι πρωταθλητές πήραν ένα σπουδαίο διπλό, ύστερα από τις δύο ήττες στην έδρα τους, που τους έφεραν σε θέση αουτσάιντερ.

Πολύ καλός αμυντικά, σημειώνοντας και νταμπλ-νταμπλ ήταν ο Ντέιμοντ Γκριν με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, συν 8 ασίστ…

Πλέον η σειρά οδηγείται στην Όρακλ Αρένα των πρωταθλητών και αν γίνει το 3-3, τότε θα έχουμε συγκλονιστικό game 7 στο Τορόντο, όπου θα κριθεί ο τίτλος.