Oι πιο οδυνηροί αποκλεισμοί (vids)

Ο αποκλεισμός είναι μέσα στο πρόγραμμα. Ωστόσο όταν έρχεται από υποδεέστερο αντίπαλο, είναι κάτι αναπάντεχο. Φέρνει γκρίνια και αλλαγές. Όταν όμως έρχεται από δυνατότερο αντίπαλο, αλλά άδικα, αφήνει και πάλι μια πικρή γεύση.

Με αφορμή λοιπόν τον αποκλεισμό του Ολυμπιακού από τη ΧάποελΜπερ Σεβά στον τρίτο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ, το kingsport.gr θυμάται τους πιο οδυνηρούς αποκλεισμούς ελληνικών ομάδων.

Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν τους περισσότερους «οδυνηρούς» αποκλεισμούς. Είτε λόγω κακής διαχείρισης, είτε λόγω… άλλων παραγόντων.

1974-75 Άντερλεχτ

Ο Ολυμπιακός στον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Πρωταθλητριών αντιμετώπισε τη βελγική Άντερλεχτ. Στο πρώτο ματς του Βελγίου, οι γηπεδούχοι νίκησαν με 5-1, σκορ απαγορευτικό για τη ρεβάνς. Ωστόσο οι Πειραιώτες στον επαναληπτικό της Πάτρας (το Καραϊσκάκη ήταν τιμωρημένο), έκαναν μια εξαιρετική εμφάνιση και πέτυχαν 6 γκολ. Ο Ούγγρος διαιτητής ΚαρόλιΠαλοτάι όμως, ακύρωσε λανθασμένα (επίτηδες) τα 3 από αυτά, ενώ αρνήθηκε και δύο πεντακάθαρα πέναλτι. Έτσι το σκορ έμεινε στο 3-0 που σήμαινε την (όχι και τόσο δίκαιη) πρόκριση των Βέλγων.

1993-94 Τενερίφη

Δεύτερος γύρος Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ηττηθεί 2-1 στην Ισπανία και παίζουν τη ρεβάνς στο Καραϊσκάκη όπου θέλουν νίκη με δύο γκολ διαφορά. Το παιχνίδι είναι 3-2 υπέρ του Ολυμπιακού και ψάχνουν το γκολ της πρόκρισης. Ο Γιώργος Αμανατίδης όμως σε μια άτυχη στιγμή θα σημειώσει αυτογκόλ και στην ουσία θα διώξει τις ελπίδες για πρόκριση. Ο αγώνας έληξε 4-3 υπέρ των πειραιωτών, αλλά δεν ήταν αρκετό.

1995-96 Σεβίλλη

Και πάλι στον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν 1-0 στην πρωτεύουσα της Ανδαλουσίας, ενώ επικράτησαν με το ίδιο σκορ στο Καραϊσκάκη. Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί αφού ο Γιουσκόβιακ έκανε με πέναλτι το 2-0, ο ΝταβόρΣούκερ με εκτέλεση φάουλ μείωσε σε 2-1 στερώντας από τον Ολυμπιακό την πρόκριση.

1996-97Φερεντσβάρος

Στον πρώτο γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την (στα μέτρα του) ουγγρική Φερεντσβάρος. Ωστόσο δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει καθώς παρά την εκτός έδρας ήττα με 3-1, στο Καραϊσκάκη είχε σωρεία χαμένων ευκαιριών και δοκάρια με τελικό σκορ το 2-2.

1998-99 Γιουβέντους

Στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 2-1 στο Τορίνο, με τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο ωστόσο να κάνει εξαιρετική εμφάνιση και μια τριπλή απόκρουση που ψηφίστηκε η καλύτερη της χρονιάς. Στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ, οι «ερυθρόλευκοι» κάτω από βροχή και δυνατό αέρα προηγήθηκαν 1-0 και έδειχναν κυρίαρχοι. Ωστόσο στο 85’ ο αέρας και μια λάθος εκτίμηση του γκολκίπερ του Ολυμπιακού έφερε το 1-1 και τον αποκλεισμό.

2004-05 Λίβερπουλ

Τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, ο Ολυμπιακός παίξει για νίκη, ισοπαλία αλλά και ήττα με ένα γκολ διαφορά για να περάσει στους «16». Προηγήθηκε στο ημίχρονο 1-0, αλλά στη συνέχεια οι «κόκκινοι» με έναν ψυχωμένο ΣτίβενΤζέραρντ έκανε την ανατροπή και το 3-1, στέλνοντας τον Ολυμπιακό στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Η Λίβερπουλ στη συνέχεια κατέκτησε το  Τσάμπιονς Λιγκ.

2008-09 Ανόρθωση

Από τους πλέον ντροπιαστικούς αποκλεισμούς. Ένας Ολυμπιακός ασύνδετος και χωρίς καθαρό μυαλό πήγε στην Κύπρο και ηττήθηκε με κάτω τα χέρια 3-0 από την Ανόρθωση του ΤιμούρΚατσπάγια. Στη ρεβάνς του Φαλήρου το μόνο που κατάφερε ήταν να νικήσει με 1-0 και να συνεχίσει (με μια καλή πορεία) στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ.

2010-11 Μακάμπι Τελ Αβίβ

Η χρονιά που πέρασε βρίσκει τον Ολυμπιακό 5ο στο πρωτάθλημα, μετά τα πλέι οφ και σε φάση ανασυγκρότησης. Αφού στον δεύτερο προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ αποκλείει εύκολα την αλβανική Μπέσα, στον τρίτο επικρατεί στο Καραϊσκάκη 2-1 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ, ωστόσο στην ισραηλινή πρωτεύουσα γνώρισε την ήττα με 1-0 και αποχαιρέτησε πρόωρα την Ευρώπη.

2011-12 Ντόρτμουντ-Μαρσέιγ

Τελευταία αγωνιστική των ομίλων και ο Ολυμπιακός επικρατεί με 3-1 της Άρσεναλ. Ωστόσο περιμένει το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα, Ντόρτμουντ-Μαρσέιγ, και θέλει να μην νικήσουν οι Γάλλοι, έτσι ώστε να περάσει εκείνος στους «16». Ενώ στη Βεστφαλία οι γηπεδούχοι μέχρι το 85’ προηγούνταν 2-1, κάτω από… «περίεργες» συνθήκες στο τέλος η Μαρσέιγ πήρε τη νίκη με 2-3 και την πρόκριση.

Μέταλιστ Χάρκιβ

Μετά από εκείνη τη βραδιά, ο Ολυμπιακός συνέχισε στο Γιουρόπα Λιγκ. Στους «32» απέκλεισε με δύο νίκες 1-0 τη Ρούμπιν Καζάν, και στους «16» τέθηκε αντιμέτωπος με τη ΜέταλιστΧάρκιβ. Στην Ουκρανία οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 1-0, σκορ που είχαν και στη ρεβάνς μέχρι το 81’. Στο 78’ ο Μπάλας Μέγιερι έπιασε πέναλτι, ενώ στα τελευταία λεπτά, και συγκεκριμένα στο 81’ και το 86’ από δύο λάθη του γκολκίπερ του Ολυμπιακού, η Μέταλιστ έκανε το 1-2 και πήρε εκείνη την πρόκριση.

2015 Ντίπρο Ντνιπροπετρόφσκ

Μετά την τρίτη θέση στον όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, ο Ολυμπιακός έπαιξε με την ουκρανική Ντνίπρο. Στο πρώτο ματς ηττήθηκε 2-0, αλλά στη ρεβάνς οι «ερυθρόλευκοι» φοβήθηκαν το παιχνίδι, δεν ρίσκαραν και έτσι το 2-2 σήμανε και έναν (απροσδόκητο;) αποκλεισμό.

2016 ΧάποελΜπερ Σεβά

Το πιο πρόσφατο παράδειγμα. Στον τρίτο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ, ο Ολυμπιακός δεν θύμισε σε τίποτα… Ολυμπιακό, και μετά το 0-0 στο Καραϊσκάκη και το 1-0 στο Ισραήλ γνώρισε τον αποκλεισμό από μια πολύ κατώτερή του ομάδα.

Παναθηναϊκός

1989-90 Ντιναμό Βουκουρεστίου

Όχι τόσο λόγω της ομάδας, αν και εκείνη την εποχή ήταν καλή, αλλά κυρίως λόγω του σκορ. Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε την Ντιναμό Βουκουρεστίου στο δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Κυπελλούχωνκαι γνώρισε βαριά ήττα με 6-1 στην Ρουμανία, όπως και ήττα με 2-0 στο ΟΑΚΑ.

1990-91 Λεχ Πόζναν

Σε μια περίοδο που ο Παναθηναϊκός έκανε πολύ καλές πορείες στην Ευρώπη, συμμετείχε στον πρώτο γύρο του Κυπέλλου Κυπελλούχων και με δύο ήττες, 3-0 στην Πολωνία και 2-1 στο ΟΑΚΑ είπε «αντίο».

1995-96 Άγιαξ

Δεν ήταν οδυνηρός λόγω του ονόματος (ο Άγιαξ δεν «παιζόταν» τότε), αλλά λόγω της συγκυρίας. Στον πρώτο ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, ο Παναθηναϊκός έκανε μία από τις μεγαλύτερες (αν όχι τη μεγαλύτερη) νίκες της ιστορίας του επικρατώντας 0-1 μέσα στο Άμστερνταμ. Στον επαναληπτικό όμως, ο Άγιαξ δεν… αστειεύτηκε και με 0-3 πήρε την πρόκριση στον τελικό όπου έχασε το τρόπαιο από τη Γιουβέντους.

1996-97 Ρόζενμποργκ, Λέγκια Βαρσοβίας

Στον προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ, λίγους μήνες μετά τα ματς με τον Άγιαξ, ο Παναθηναϊκός γνώρισε οδυνηρό αποκλεισμό από τη Ρόζενμποργκ. Νίκησε 1-0 στο ΟΑΚΑ αλλά ηττήθηκε 3-0 στην παράταση στη Νορβηγία, αφήνοντας την Ελλάδα χωρίς εκπροσώπηση στους ομίλους για τελευταία φορά πριν τη φετινή χρονιά. Ακολούθησε ο πρώτος γύρος του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ στον οποίο οι «πράσινοι» νίκησαν 4-2 τη Λέγκια, αλλά στην Πολωνία ηττήθηκαν με 2-0 γνωρίζοντας νέο αποκλεισμό.

2001-02 Μπαρτσελόνα

Προημιτελικός Τσάμπιονς Λιγκ. Στον πρώτο αγώνα ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 την Μπαρτσελόνα. Στον επαναληπτικό προηγήθηκε νωρίς, αλλά η Μπαρτσελόνα το «γύρισε» σε 3-1. Οι «πράσινοι» ήθελαν ένα γκολ για να πάρουν εκείνοι την πρόκριση, το οποίο όμως παρά τις φιλότιμες προσπάθειες δεν ήρθε.

2002-03 Πόρτο

Και πάλι προημιτελικός, αλλά Κύπελλο ΟΥΕΦΑ αυτή τη φορά. Ο Παναθηναϊκός επικρατεί 0-1 εκτός έδρας της Πόρτο του ΖοσέΜουρίνιο. Επαναλαμβάνεται το ίδιο σκορ στη Λεωφόρο και έτσι το ματς οδηγείται στην παράταση. Εκεί οι Πορτογάλοι κάνουν το 0-2 και πήραν την πρόκριση αλλά και το τρόπαιο. Πολλοί είπαν ότι αν ο Παναθηναϊκός είχε προκριθεί, μπορούσε να το έχει κατακτήσει. Εκείνη τη χρονιά όμως οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν με άδεια χέρια μετά την απώλεια και του πρωταθλήματος.

2011-12 Οντένσε, Μακάμπι Τελ Αβίβ

Ο Παναθηναϊκός στον 3ο προκριματικό για το Τσάμπιονς Λιγκαποκλείστηκε από την Οντένσε (1-1 στην Δανία, ήττα με 4-3 στο ΟΑΚΑ).Συνέχισε στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, βρίσκοντας απέναντι τους την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Το πρώτο ματς, ωστόσο, ήταν καταστροφικό με ήττα 3-0, ενώ στον επαναληπτικό το «τριφύλλι» νίκησε με 2-1 μένοντας εκτός Ευρώπης.

2015-16 Γκαμπάλα

Μια θεωρητικά εύκολη αντίπαλος. Στο χορτάρι όμως τα πράγματα δεν είναι πάντα έτσι. Στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ το περσινό καλοκαίρι, ο Παναθηναϊκός αποκλείστηκε από την αζέρικηΓκαμπάλα με δύο ισοπαλίες, 0-0 εκτός, 2-2 εντός.

ΑΕΚ

1963-64 Μονακό

Όχι λόγω ονόματος, αλλά λόγω σκορ. Η «ένωση» στο ευρωπαϊκό της ντεμπούτο ηττήθηκε με το βαρύ 7-2 από την πρωταθλήτρια Γαλλίας και με το 1-1 του επαναληπτικού αποκλείστηκε.

1997-98 Λοκομοτίβ  Μόσχας

Στο Κύπελλο Κυπελλούχων, μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα στη Νέα Φιλαδέλφεια, η ΑΕΚ ισοφαρίζει 1-1 στον επαναληπτικό. Στο 90’ ο Νικολαΐδης χάνει μεγάλη ευκαιρία να «κλειδώσει» και στις καθυστερήσεις οι Ρώσοι κάνουν το 2-1 και περνούν εκείνοι.

1999-00 ΑΙΚ Στοκχόλμης

Στον 3ο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ, η ΑΕΚ κληρώθηκε με την (άγνωστη τότε) ΑΙΚ Στοκχόλμης. Μετά το 0-0 του «Νίκος Γκούμας», η «ένωση» ηττήθηκε 1-0 στη Σουηδία και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

2008-09 Ομόνοια

Η κυπριακή ομάδα είχε κερδίσει 0-1 μέσα στο ΟΑΚΑ, αλλά η Ένωση τα έπαιξε όλα για όλα στη ρεβάνς. Η θεωρητικά πιο αδύναμη Ομόνοια, όμως, πέταξε εκτός συνέχειας τους «κιτρινόμαυρους» μετά την ισοπαλία 2-2.

ΠΑΟΚ

2004-05 Μακάμπι Τελ Αβίβ

Εδώ ο αποκλεισμός ήρθε λόγω παραπτώματος. Ο ΠΑΟΚ στον πρώτο αγώνα στην Τούμπα ηττήθηκε 1-2 αλλά χρησιμοποίησε αντικανονικά τον Λουκά Λιάσο και έτσι έχασε 3-0 στα χαρτιά.

2010-11 Άγιαξ

Όπως και φέτος, αντίστοιχη περίπτωση ήταν και πριν 6 χρόνια. Ο ΠΑΟΚ απέσπασε 1-1 στην Ολλανδία, αλλά στην Τούμπα, ο Άγιαξ ισοφάρισε στο τέλος κάνοντας το 3-3 και παίρνοντας εκείνος την πρόκριση.

Άρης

2008-09 ΣλάβενΜπέλουπο (Κοπρίβνιτσα)

Οι Θεσσαλονικείς είχαν νικήσει 1-0 στην έδρα τους στο πρώτο παιχνίδι και ταξίδεψαν στην Κροατία έτοιμοι να αποκλείσουν τον υποδεέστερο αντίπαλό τους. Αλλά ήρθε η ήττα με 2-0 και ο αποκλεισμός.

Ηρακλής

2006-07 Βίσλα Κρακοβίας

Ο «Γηραιός» στην τελευταία του μέχρι σήμερα Ευρωπαϊκή συμμετοχή, έπαιξε εκτός έδρας με τη Βίσλα Κρακοβίας νικώντας 1-0. Ωστόσο, στο Καυταντζόγλειο ηττήθηκε 2-0 στην παράταση και έμεινε εκτός συνέχειας.

Πανιώνιος

2007-08 Μπορντό

Τελευταία αγωνιστική των ομίλων τότε στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Ο Πανιώνιος περνούσε στην επόμενη φάση ακόμα και με ισοπαλία. Οι Γάλλοι βρίσκονταν ήδη στην επόμενη φάση και παρατάχθηκαν με αναπληρωματικούς. Αλλά οι Νεοσμυρνιώτες ηττήθηκαν με 3-2 εντός έδρας και έμειναν εκτός συνέχειας.

Ατρόμητος

2014-15 Σαράγεβο

Στον 3ο προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ, ο Ατρόμητος νίκησε εκτός έστας 2-1 τη Σαράγεβο, αλλά στον επαναληπτικό του Περιστερίου ηττήθηκε 3-1 στην παράταση και αποχαιρέτησε την Ευρώπη.