Ολική ανατροπή με υπογραφή Μπρούνο Γκάμα για τον Άρη

Ο Άρης επικράτησε με 3-1 του ΟΦΗ στο Κλεάνθης Βικελίδης, για την 1η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ λιγκ.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν με το δεξί στην επανέναρξη του πρωταθλήματος παίρνοντας μια νίκη γοήτρου κόντρα στην ομάδα του Γιώργου Σίμου με ανατροπή χάρις τα γκολ των Μπρούνο Γκάμα (41′) (73′) και Κόρχουτ (80′), ενώ το σκορ άνοιξε ο Σακόρ (21′).

Στην συνολική εικόνα του πρώτου ημιχρόνου οι “ασπρόμαυροι” ήταν καλύτεροι, έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού και αρκετές τελικές, όμως με το που δόθηκε η ευκαιρία στον εκπληκτικό Γκάμα τους τιμώρησε, ενώ στο δεύτερο μέρος ο Άρης ήταν σαφώς ανώτερος και ανέτρεψε τελείως το σκορ.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας με 37 βαθμούς, ενώ οι Κρητικοί είναι στην 6η θέση με 34 βαθμούς.

Η πρώτη τελική προσπάθεια ήρθε μόλις στο 1′ με ένα σουτ του Μπρούνο Γκάμα από δύσκολη διαγώνια θέση που πέρασε άουτ. Οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν πολύ δυνατά και επιθετικά, όπως συνηθίζουν άλλωστε.

Μετά από 4 λεπτά, στο 5′, ο Ιντέγε βρέθηκε λίγο έξω από την μικρή περιοχή με την μπάλα στα πόδια αλλά το μόνο που πήρε ήταν το κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε ο Φετφατζίδης, βρήκε τον Βέλεθ και εκείνος με κεφαλιά σημείωσε την δεύτερη τελική προσπάθεια για τους Θεσσαλονικείς.

Ο ρυθμός ήταν απροσδόκητα καλός στα πρώτα 10 λεπτά, με την ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ να είναι καλύτερη και πιο πιεστική, αλλά και τους Κρητικούς να δημιουργούν κάποιες προυποθέσεις για αντεπίθεση, ενώ υπήρχε και το φυσικό εμπόδιο της βροχής.

Στο 16′ απειλήθηκε για πρώτη φορά η εστία του Κουέστα, όταν ο Μάνος από καλή θέση, βγήκε στην πλάτη του Βέλεθ και με μια κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την συμβολή των δοκών.

Έπειτα από 2 λεπτά, στο 18′, οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν μια εκλπηκτική εναλλαγή της μπάλας, όμως ο Ναμπί πλάσαρε αδύναμα και ο Κουέστα μπλόκαρε με σχετική ευκολία την μπάλα.

Στο 21′ ο ΟΦΗ έκανε το 0-1, όταν ο Μάνος επωφελήθηκε από ένα λάθος του Δεληζήσε, έσπασε την μπάλα στον Σακόρ και εκείνος με ένα πλασέ ακριβείας από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 26′ η ομάδα του Γιώργου Σίμου βγήκε στην κόντρα με τον ταχύτατο Σεμέντο, ο οποίος πάσαρε στον Νέιρα, όμως το σουτ του Αργεντίνου ήταν πολύ αδύναμο, ενώ 3 λεπτά μετά ο Μάνος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά το τελείωμα του ήταν τραγικό.

Οι “ασπρόμαυροι” είχαν ανατρέψει τελείως την αρχική εικόνα του παιχνιδιού όντας πιο επικίνδυνοι από τους γηπεδούχους και έχοντας τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Ωστόσο, στο 41′ ο Άρης με την πρώτη του τελική μετά από πολλά λεπτά ισοφάρισε σε 1-1, όταν ο Ρόουζ έσπασε την μπάλα υπέροχα και ο Μπρόυνο Γκάμα με ένα κοντινό πλασέ σκόραρε.

Λίγο αργότερα ήρθε το σφύριγμα από τον διαιτητή της αναμέτρησης, Αριστοτέλη Διαμαντόπουλο, που σήμανε το τέλος του πρώτου μέρους, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με ισόπαλο σκορ.

Στο δέυτερο ημίχρονο οι Κρητικοί μπήκαν πιο δυνατά, έχοντας μια τελική προσπάθεια στο 50′ με ένα άστοχο σουτ του Σεμέντο, ενώ λίγο πιο μετά ο Μάνος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά ήταν εκτεθειμένος και η φάση σταμάτησε.

Η πρώτη ευκαιρία των “κιτρινόμαυρων” στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 57′ από μια μακρινή εκτέλεση φάουλ του Λάρσον, με την μπάλα να περνάει πολύ πάνω από την εστία.

Στο 60′ ο Μάνος έχασε τεράστια ευκαιρία να βάλει ξανά μπροστά στο σκορ την ομάδα του, όταν εξαπέλυσε ένα φοβερό φαλτσαριστό σουτ που αιφνιδίασε τον Κουέστα αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από το δοκάρι.

Στο 67′ έχασε και η ομάδα του Ένινγκ μια πολύ καλή ευκαιρία να ανατρέψει τελείως το σκορ, με ένα γυριστό σουτ του Φετφατζίδη που πέρασε για λίγο έξω.

Στο 73′ ο Άρης έκανε το 2-1, όταν ο Μπρούνο Γκάμα ευστόχησε με μια εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, κάνοντας την ολική ανατροπή.

Μόλις 7 λεπτά μετά, στο 80′, οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-1. Ο Λάρσον με μια σέντρα βρήκε τον Φετφατζίδη, εκείνος έστρωσε στον Κόρχουτ και ο Ούγγρος με ένα πολύ δυνατό σουτ από διαγώνια θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 87′ ο Φιγκειρέδο βρέθηκε μόνος του με άδεια εστία και με μια εξ επαφής εκτέλεση έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, όμως η φάση δεν γράφτηκε στα πρακτικά διότι ο Νέιρα που έκανε την πάσα ήταν εκτεθειμένος.

Στην συνέχεια ο ΟΦΗ είχε κάποιες τελικές προσπάθειες με Σεμέντο και Νέιρα για να μειώσει, όμως δεν τα κατάφερε και έτσι οι “κιτρινόμαυροι” πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 3-1.

Κίτρινες: Ιντέγε – Μαρινάκης, Σεμέντο, Ναμπί

Άρης: Κουέστα, Ρόουζ, Δεληζήσης, Σόουζα (90′ Μπακαλιάνης), Κόρχουτ, Σάσα (89′ Τόνσο), Βέλεθ, Φετφατζίδης (83′ Μπα), Γκάμα (83′ Μαρτίνες), Λάρσον, Ιντέγε (63′ Μαντσίνι)

ΟΦΗ: Γουόλι, Μαρινάκης (85′ Μπράουν), Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο (85′ Νοικυράκης), Σακόρ (56′ Στάικος), Νέιρα, Ναμπί, Σεμέδο, Μάνος (65′ Φιγκειρέδο)