Εύκολο απόγευμα για την Ντόρτμουντ

Εύκολη νίκη που δεν αντικατοπτρίζεται από το τελικό σκορ(1-0) πέτυχε η Μπορούσια του Ντόρτμουντ μες την έδρα της απέναντι στην Χέρτα Βερολίνου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά νωθρό με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να εκδηλώσουν επιτυχώς τις επιθέσεις τους.

Το 1-0 ήρθε στο 58ο λεπτό όταν ο Σάντσο έδωσε στον Μπραντ, αυτός με κεφαλιά έστρωσε στον Τζαν και εκείνος με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι θωράκισαν καλά τα μετόπισθεν τους με την εστία του Μπίρκι να μην απειλείται ιδιαίτερα.

Ευκαιρίες για διεύρυνση του σκορ υπήρξαν με τους Σάντσο και Χαν να χάνουν ανεπανάληπτα τετ-α-τετ στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Οι συνθέσει των δύο ομάδων:

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (Λ. Φαβρ): Μπίρκι, Πίζτσεκ, Τζαν, Ακάντζι, Χακίμι, Βιτσέλ, Ντιλέινι, Γκερέιρο, Μπραντ, Σάντσο, Αζάρ.

ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Μπρ. Λαμπαντία): Γιάρσταϊν, Πέκαρικ, Μπογάτα, Τορουναρίγκα, Μίτελσταντ, Γκρούγιτς, Σκέλμπρεντ, Λουκεμπάκιο, Νταρίντα, Ντιλροσούν, Ιμπίσεβιτς.

Άξιον αναφοράς είναι πως στην προθέρμανση οι παίκτες της Ντόρτμουντ φορούσαν μπλουζάκι κάνοντας μνεία στο πολυσυζητημένο ανά την υφήλιο γεγονός για τον αδικοχαμένο Τζορτζ Φλόιντ.