Ολοκλήρωσε το «παζλ» της οκτάδας του FA Cup η Γιουνάιτεντ (pics)

Για την φάση των “16” του FA Cup, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προκρίθηκε στα ημιτελικά καθώς επικράτησε με το ευρύ 3-0 της Ντέρμπι Κάουντι στο Pride Park.

Η Ντέρμπι ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά και είχε κάποιες ευκαιρίες να προηγηθεί. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, βρήκαν το πρώτο γκολ και όλα έμοιαζαν ότι τελείωσαν εκεί. Ήρθε και το δεύτερο γκολ μέσα σε λίγα λεπτά να «σκοτώσει» τις ελπίδες των “Κριαριών”. Το δεύτερο 45λεπτο είχε, καθαρά, διαδικαστικό χαρακτήρα και το έβλεπες στην γλώσσα του σώματος της ομάδας της Championship.

Η Γιουνάιτεντ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο γκολ. Το πρώτο γκολ ήταν καθοριστικό για την αλλαγή του ρυθμού καθώς η Ντέρμπι απείλησε αρκετές φορές στο πρώτο μισάωρο και ήταν καλύτερη στο γήπεδο.

Ο Σίμπλεϊ σούταρε από απόσταση και με χώρο και η μπάλα απείλησε την εστία του Ρομέρο στο 10′.

Ο Ρομέρο απέκρουσε στο 18′ καλή προσπάθεια του Ρούνεϊ.

Ο Ιγκάλο τελείωσε τη φάση από πολύ καλή θέση και ο Ρους απέκρουσε δύσκολα στο 32′.

Ο Σο πέτυχε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης υπέρ των “Κόκκινων Διαβόλων” στο 33′. Το σουτ του Ιγκάλο κόντραρε και η προσπάθεια του Φερνάντες έφτασε στον Σο. Εκείνος εκτέλεσε κατευθείαν και νίκησε τον Ρους (0-1).

Ο Ιγκάλο διπλασίασε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο 41′. Ο Σο τροφοδότησε μέσα από την περιοχή τον Νιγηριανό επιθετικό, ο Έβανς βρήκε λίγο τη μπάλα και στρώθηκε στον Ιγκάλο, που τελείωσε τη φάση (0-2).

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε χωρίς αρκετό ρυθμό και με τους γηπεδούχους να δείχνουν ότι δεν πιστεύουν στην ανατροπή. Οι παίκτες του Σόλσκιερ έβρισκαν χώρους, απειλούσαν συνεχώς και ήρθε στο 70′ να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση.

Στο 50′ η κεφαλιά του Γουάγκορν πέρασε λίγο έξω, μετά από σέντρα του Μπογκλ.

Στο 56′, επέμβαση του Ρους με τα πόδια σε αδύναμο σουτ με το κακό πόδι του Σο μέσα από την περιοχή

Ακόμα μία απόκρουση του Ρους σε σουτ του Μάτα στο 66’.

Ο Ιγκάλο πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και τρίτο της ομάδας του στο 70’. Πολύ καλά οργανωμένη επίθεση της ομάδας του Μάντσεστερ με τον Ιγκάλο να ξεκινάει τη φάση μοιράζοντας στον ολομόναχο Μάτα. Αυτός βρήκε στην περιοχή τον Νιγηριανό φορ, το πρώτο σουτ κόντραρε αλλά του στρώθηκε και με δύναμη, σκόραρε (0-3).

Ο Ρομέρο απομάκρυνε σουτ του Μάριοτ στο 77′, μετά από σέντρα του Ρούνεϊ.

Δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ρους πέρασε η προσπάθεια του Λίνγκαρντ στο 81′.

Στο 84′ ο Περέιρα, μετά από αντεπίθεση, αστόχησε από καλή θέση.

Ο Ιγκάλο έχασε πολύ καλή ευκαιρία στο 89′ να φτάσει στο χατ-τρικ καθώς από πολύ καλή θέση και με τους αμυντικούς να τον «κοιτάνε», σούταρε ψηλά.

Εκπληκτική επέμβαση του Ρομέρο σε εξίσου εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Ρούνεϊ στο 90+1′.

Κίτρινες: Σο (17′), Ρούνεϊ (45+2′), Μπαϊγί (64’), Γουίλιαμς (90+3′)

Ντέρμπι Κάουντι (Κόκου): Ρους, Λόου, Φόρσιθ, Έβανς, Μπογκλ, Μπερντ, Σίμπλεϊ (79′ Σίνι), Λόρενς, Ρούνεϊ, Νάιτ, Γουάγκορν (67′ Μάριοτ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ρομέρο, Σο (79′ Γουίλιαμς), Μπαϊγί, Λίντελοφ, Νταλό, Φρεντ (72’ Μαρσιάλ), ΜακΤόμινεϊ, Λίνγκαρντ, Φερνάντες (67’ Περέιρα), Μάτα, Ιγκάλο