Πήρε την πρόκριση στο τέλος η Σεντ Ετιέν

Η Σεντ Ετιέν υποδέχτηκε την Ρεν στο Στάδιο Ζοφρουά-Γκισάρντ, για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Γαλλίας με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με 2-1 και συνάμα την πρόκριση στον τελικό.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στην αναμέτρηση και έδειξαν την διάθεσή τους για ένα γκολ, απειλώντας το αντίπαλο τέρμα. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και να βρουν διαδρόμους προς το αντίπαλο τέρμα. Ωστόσο, ο Σαλίμπα στο 32’, έκανε φάουλ εντός περιοχής στον αντίπαλό του και ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι. Ένα λεπτό αργότερα (33’), ο Νιάνγκ εκτέλεσε το πέναλτι και σημείωσε το 0-1 για την ομάδα του.

Η Ρεν ανέβασε ρυθμούς και έκανε ευκαιρίες, αλλά η Σεντ Ετιέν κατάφερε να ισοφαρίσει δέκα λεπτά αργότερα. Στο 43’, ο Ντιονί έκανε την σέντρα στην περιοχή, ο Κολοτζιετζάκ βρήκε την μπάλα και από το σημείο του πέναλτι έστειλε μια δυνατή κεφαλιά στο δεξί δοκάρι, κάνοντας το 1-1.

Στο 51’, ο Νιάνγκ έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε την μπάλα. Οι στατικές φάσεις δεν βοήθησαν τις δύο ομάδες, οι οποίες δεν μπόρεσαν να τις εκμεταλλευτούν για να σκοράρουν. Στο 90+2’, ο Ντεμπουσί πήρε το ριμπάουντ, αλλά ο τερματοφύλακας ήταν στην θέση του για να επέμβει και να σταματήσει την μπάλα.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή και κατάφεραν να βρουν δίχτυα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μπουντεμπούζ κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά και νίκησε τον τερματοφύλακα με ένα σουτ κάνοντας το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ. Έτσι, η Σεντ Ετιέν προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης.

Κίτρινες: Καμαρά – Καμαβίνγκα, Τραόρε, ντελ Κατίγιο

Σεντ Ετιέν: Μουλίν, Κολοτζιετζάκ, Φοφανά, Σαλίμπα, Ντεμπουσί, Καμπαγιέ (Ντιουσέ 39’), Εμ-Βίλα (Μπουντεμπούζ 83’), Καμαρά, Μουάνγκα, Ντιόνι, Ονοράτ

Ρεν: Μεντί, Τραορέ, Ντα Σίλβα, Νιανιόν, Μαουασά, Ραφήνια, Εν-Ζονζί, Καμαβίνγκα (Λέα Σ. Τζ. 68’), Μπουριγκό, ντελ Καστίγιο (Γκμπόχο 76’), Νιάνγκ (Ούνου 83’)