Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Χάλκινο μετάλλιο η Γερμανία στο ποδόσφαιρο γυναικών

Το χάλκινο μετάλλιο του ποδοσφαίρου γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες κατέκτησε η Γερμανία.

Η Γερμανία νίκησε με 1-0 την Ισπανία στη Λυών, στον μικρό τελικό του τουρνουά ποδοσφαίρου γυναικών των Ολυμπιακών Αγώνων και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Η “Νασιοναλμάνσαφτ” νικήτρια του χρυσού μεταλλίου το 2016 στο Ρίο ντε Τζανέιρο, επέστρεψε στο βάθρο, νικώντας μάλιστα την παγκόσμια πρωταθλήτρια.

Το γκολ που έκρινε τον αγώνα και το μετάλλιο, σημείωσε η Γκβιν στο 65ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, αρκετό να αφήσει την Ισπανία χωρίς μετάλλιο στην πρώτη της συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η Ισπανία έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, ωστόσο το πέναλτι της Αλέξια Πουτέγιας στο 90+9 απέκρουσε η Μπέργκερ.

Αύριο, Σάββατο 10/8 στις 18:00 ώρα Ελλάδας, ΗΠΑ και Βραζιλία διεκδικούν το χρυσό μετάλλιο.