Ολυμπιακός: Άντεξε και πήρε τη νίκη επί της Άλμπα Βερολίνου

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στο ΣΕΦ της Άλμπα Βερολίνου, για την 6η αγωνιστική της Euroleague και έφτασε στο 4-2.

Ο Ολυμπιακός αν και πιέστηκε στο τέλος του αγώνα από την Άλμπα Βερολίνου, κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, νικώντας 87-83 στο ΣΕΦ και να φτάσει στο 4-2.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφεραν να έχουν το πάνω χέρι σε όλο το πρώτο ημίχρονο και να πάνε με 10 πόντους διαφορά στην ανάπαυλα του αγώνα. Οι Πειραιώτες συνέχισαν εξαιρετικά στην τρίτη περίοδο, ενώ η τέταρτη και τελευταία περίοδος του ματς διεξάχθηκε με μεγαλύτερη ένταση και αγωνία. Οι Γερμανοί στα μισά της περιόδου κατάφερε να μειώσει στους 6 πόντους. Ο Ολυμπιακός πάρα την πίεση της Άλμπα Βερολίνου, κατάφερε να αντέξει και να πάρει τη νίκη με 87-83.

Οι Πειραιώτες είχαν πρώτο σκόρερ τον Τάιλερ Ντόρσεϊ με 13 πόντους και εύστοχες όλες τις κρίσιμες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα. Διψήφιος και ο Παπανικολάου με 12 πόντους (όλους στο πρώτο ημίχρονο), ενώ στους 10 πόντους με 6 ασίστ έφτασε ο Κώστας Σλούκας. Για την μαχητική Άλμπα ο Σίκμα άγγιξε το triple double (9π., 10ριμπ., 8ασ.), πρώτος σκόρερ με 17 πόντους ήταν ο Ντα Σίλβα.

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν την αναμέτρηση έχοντας το πάνω χέρι, με τον Κώστα Παπανικολάου να είναι εξαιρετικός στην επίθεση, έχοντας φτάσει πολύ νωρίς τους 10 πόντους. Ο Έλληνας γκαρντ με ένα ακόμη τρίποντο του έκανε το 23-17 (7′). Οι Γερμανοί το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στη λήξη της πρώτης περιόδου σε 27-19.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με αμείωτο ρυθμό “σφυροκόπησαν” τους φιλοξενούμενους και έφτασαν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της, το +14, 40-26 (16′). Ένα τρίποντο του Μάτισεκ μείωσε το σκορ σε 47-39, αφήνοντας ελπίδες για την Άλμπα Βερολίνου να απαντήσει (19′). Ο Γιώργος Πρίντεζης διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου σε 52-42, έπειτα από ένα καλάθι στη λήξη του χρόνου.

Ο Σάσα Βεζένκοφ πάρα το κακό πρώτο ημίχρονο, μπήκε στο δεύτερο και έβαλε 8 σερί πόντους, κάνοντας το 60-47 (24′). Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης πέτυχε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου (69-55), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 69-57.

Οι Γερμανοί κατάφεραν να εκνευρίσουν τους γηπεδούχους, μαζί με μερικές αποφάσεις των διαιτητών που ξεσήκωσαν αντιδράσεις. Ο σκοπός της Άλμπα Βερολίνου ήταν να μειώσει και τα κατάφερε καθώς το σκορ έφτασε στο 77-71 (35′). Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν επικίνδυνα του “ερυθρόλευκους” μειώνοντας στους 3 πόντους, 82-79 (39′). Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 2 εύστοχες βολές έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό, 84-79 (39′). Τα επόμενα δευτερόλεπτα κύλησαν με τους Γερμανούς να προσπαθούν να μειώσουν, όμως οι “ερυθρόλευκοι” ήταν εύστοχοι στις βολές. Το τελικό σκορ ήταν το 87-83.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 52-42, 71-59, 87-83

Ολυμπιακός Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/4 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ντόρσεϊ 13 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 8 (2), Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σλούκας 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 9 (1/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές), Πρίντεζης 8 (4/5 δίποντα), Παπανικολάου 12 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ 6, ΜακΚίσικ 7 (2/2 δίποντα, 3/5 βολές)

Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Λο 11 (1/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Ντα Σίλβα 17 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/4 βολές), Σμιθ 10 (5/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1 ασίστ, 4 λάθη), Ντέλοου, Μάτισεκ 8 (2), Σνάιντερ, Ολίντε 10 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Τίμαν 4 (2/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Σίκμα 9 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπατ 5 (1), Ζούσμαν 9 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/35 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 14/17 βολές, 28 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 22/40 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 9/12 βολές, 36 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 16 επιθετικά), 24 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη