Ολυμπιακός: Άρεσε και νίκησε στο πρώτο φιλικό του

Παρουσιάζοντας καλή εικόνα, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Σλοβάτσκο στο πρώτο φετινό φιλικό προετοιμασίας με δύο γκολ του Ελ Αραμπί.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-1 τη Σλοβάτσκο στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας για τη σεζόν 2023-24, που διεξήχθη στο Σβατς της Αυστρίας.

Μια αναμέτρηση στην οποία αγωνίστηκαν τα γνώριμα πρόσωπα, εν αναμονή των μεταγραφικών κινήσεων. Ενώ έπαιξαν και οι Ζοάο Καρβάλιο, Πέπε και Φιλίπ Ζινκερνάγκελ που επέστρεψαν από τον δανεισμό τους.

Η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ έδειξε πολύ ενθαρρυντικά δείγματα, παίζοντας γρήγορο ποδόσφαιρο, έχοντας την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα, αφήνοντας αισιόδοξα μηνύματα για τη συνέχεια. Ωστόσο, στο αμυντικό κομμάτι, χρειάζεται ακόμα βελτίωση.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 29’ και στο 45’. Ενώ για τους Τσέχους σκόραρε ο Γιουρόσκα στο 49’.

Επόμενο φιλικό των Πειραιωτών, την Παρασκευή 14/7 στις 12:45 ώρα Ελλάδος, κόντρα στη Νόρτζελαντ.

Το ματς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ στον πρώτο αγώνα του ως προπονητής των Πειραιωτών. Ο Τζολάκης ήταν στο τέρμα, Ροντινέι, Ντόη, Μπα, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Μπουχαλάκης, Καρβάλιο στον άξονα, Φορτούνης, Μπιέλ, Βρουσάι μεσοεπιθετική τριπλέτα και Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Μόλις στο 5ο λεπτό, ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του ευκαιρία, όταν ο Ροντινέι σέντραρε για τον Ελ Αραμπί, που έπιασε την κεφαλιά και κέρδισε το κόρνερ.

Οι Τσέχοι ήταν αυτοί που είχαν τις επόμενες δύο ευκαιρίες. Αρχικά στο 7’ όταν ο Κιμ σούταρε με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από την εστία του Τζολάκη. Και στο 10’ ο Γιουρόσκα πλάσαρε από κοντά, με τον Τζολάκη να επεμβαίνει.

Στο 11’ ο Ολυμπιακός βγήκε στην αντεπίθεση με τον Φορτούνη, που πέρασε δύο αντιπάλους, έδωσε στον Βρουσάι, που γύρισε παράλληλα για τους Φορτούνη και Ελ Αραμπί, αλλά κανένας δεν πρόλαβε να πλασάρει. Ενώ στο 14’ ο Ροντινέι γύρισε στον Ελ Αραμπί που πλάσαρε αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Και στο 29ο λεπτό, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Μπιέλ έβγαλε ωραία πάσα στον Ελ Αραμπί, ο οποίος με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 40’ μετά από σέντρα από δεξιά, ο Μίχαλικ έπιασε κεφαλιά, με τον Τζολάκη να κάνει εξαιρετική επέμβαση και να διώχνει σε κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός  πέτυχε το δεύτερο γκολ του στο 45’, όταν ο Φορτούνης έβγαλε εξαιρετική κάθετη μπαλιά στον Ελ Αραμπί, που βγήκε φάτσα με τον τερματοφύλακα και αφού τον πέρασε πλάσαρε για το 2-0.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Πασχαλάκης μπήκε στο τέρμα, Ανδρούταος και Ραμόν ακραία μπακ, ο Ρέτσος στο κέντρο της άμυνας δίπλα στον Μπα, με τον Ντόη να αγωνίζεται ως αμυντικό χαφ και ο Μασούρας στα αριστερά της επίθεσης αντί του Μπιέλ.

Η Σλοβάτσκο μείωσε στο 49’, με τον Κιμ να κάνει κούρσα και να γυρίζει στον Γιουρόσκα, που από κοντά νίκησε τον Πασχαλάκη για το 2-1.

Στο 60’ ο Ντόη σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Ενώ από το 65’ ο Μπαγκαλιάνης πέρασε δίδυμο του Ρέτσου στα στόπερ, Λιάτσος, Πέπε στο κέντρο και ο Ζινγκερνάγκελ στην επίθεση.

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Τζολάκης (46’ Πασχαλάκης), Ροντινέι (46’ Ανδρούτσος), Ντόη, Μπα (65’ Μπαγκαλιάνης), Ρέαμπτσιουκ (46’ Ραμόν), Μπουχαλάκης (46’ Ρέτσος), Καρβάλιο (65’ Πέπε), Φορτούνης (65’ Λιάτσος), Μπιέλ (46’ Μασούρας), Βρουσάι (65’ Μπουτούτσι), Ελ Αραμπί (46′ Ζινκερνάγκελ)

Σλοβάτσκο: Χέκα, Κάντλετς, Χόφμαν, Τράβνικ, Πετρζέλα, Ντόσκι, Μιχάλικ, Κιμ, Χάβλικ, Ρέινμπερκ, Γιουρόσκα