ΠΑΟΚ: Φιλική ήττα από Γκόου Αχέντ Ιγκλς, ανησυχία για Αουγκούστο

Την ήττα γνώρισε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο φιλικό που έδωσε επί ολλανδικού εδάφους

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 2-1 από την Γκόου Αχέντ Ιγκλς, στο δεύτερο φιλικό που έδωσε επί ολλανδικού εδάφους.

Ο  Ρουμάνος προπονητής περισσότερο προβληματίζεται για την κατάσταση του Ντάγκλας Αουγκούστο, καθώς ο Βραζιλιάνος μέσος αποχώρησε λίγο πριν το ημίωρο τραυματίας. Η πρώτη εκτίμηση του ιατρικού επιτελείου κάνει λόγο για σφίξιμο στο γλουτό.

Oι Σίλα Σόου (35’) και Μπόμπι Αντεκάνιε (70’) σημείωσαν τα γκολ των Ολλανδών, ενώ ο Στέφαν Σβαμπ (48’) ισοφάρισε προσωρινά για τον ΠΑΟΚ που είχε και δοκάρι με τον Τάισον.

Μπορεί το παιχνίδι να είχε ρυθμό ωστόσο έλειψαν οι καλές φάσεις. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 27’ για να καταγραφεί η πρώτη σημαντική στιγμή. Συνεργάστηκαν οι Τόμας Μουργκ και Μπράντον Τόμας, αλλά ο Τζέφρι ντε Λάνγκε σταμάτησε το σουτ του Ισπανού φορ.

Ακολούθησε η αναγκαστική αλλαγή του Αουγκούστο και η επέμβαση του Ιβαν Νάσμπεργκ προ του Σόου. Εν τέλει, από πρώτη κεφαλιά του Ισακ Λίντμπεργκ και παρέμβαση του Σόου, οι «αετοί» άνοιξαν το σκορ στο 36’. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την επέμβαση του Ζίβκο Ζίβκοβιτς στο σουτ του Τζέικομπ Μπρέουμ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι «ασπρόμαυροι» ισοφάρισαν. Από εκτέλεση κόρνερ και σέντρα του Τάισον, με κεφαλιά ο Σβαμπ έκανε το 1-1. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στην ανατροπή, αλλά το σουτ του Τάισον σταμάτησε στο δοκάρι ενώ ήταν άστοχο το τελείωμα στην ατομική ενέργεια του Μάριου Τσαούση στο 69’.

Στο επόμενο λεπτό, ήρθε το 2-1 από ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Αντεκάνιε εκτός περιοχής – δοκάρι και μέσα. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την άστοχη κεφαλιά-ψαράκι του Γιάννη Κωνσταντέλια στις καθυστερήσεις.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς (46’ Ταλιχμανίδης), Λύρατζης (65’ Βιεϊρίνια), Νάσμπεργκ (46’ Κουλιεράκης), Εκόνγκ (46’ Μιχαηλίδης), Ράφα Σοάρες (63’ Τσαούσης), Αουγκούστο (28’ Σβαμπ), Τσιγγάρας (63’ Γιαξής), Μουργκ (63’ Βρακάς), Τάισον (70’ Τζίμας), Α. Ζίβκοβιτς (46’ Κωνσταντέλιας), Τόμας (46’ Γκορντεζιάνι).

ΓΚΟΟΥ ΑΧΕΝΤ ΙΓΚΛΣ (Ρενέ Χάκε): Ντε Λάνγκε, Κάιπερς (46’ Αβεντισιάν), Λίντμπεργκ (46’ Β. Έντβαρντσεν), Σέρα (46’ Αντεκάνιε), Σόου, Μπλόμε (46’ Ρόμενς), Γιανσάνα, Αμόφα (30’ Λακρουά), Έβερινκ, Σάατχοφ, Μπρέουμ.

Στο β’ μέρος αγωνίστηκαν οι: Ντε Λάνγκε, Ντέιλ, Κράμερ, Τζέιμς, Ρόμενς, Αντεκάνιε, Αβεντισιάν, Β. Έντβαρντσεν, Ο. Έντβαρντσεν, Ντέρσκεν, Σμιτς.